Największy spadek indeksów NYSE od 5 miesięcy

opublikowano: 29-01-2018, 22:14
aktualizacja: 29-01-2018, 22:21

S&P500 i Dow Jones straciły po 0,7 proc. wartości. Dla pierwszego to największy spadek od sierpnia, a drugiego od pierwszych dni września. Nasdaq zniżkował o 0,5 proc.

Kolejny tydzień na amerykańskich rynkach akcji zaczął się spadkiem indeksów. Przewagę podaży tłumaczono umocnieniem dolara, które miało być spowodowane wzrostem rentowności obligacji skarbowych USA. W przypadku „dziesięciolatek” po raz pierwszy od 2014 roku przekroczony został poziom 2,70 proc. Eksperci zwracali uwagę, że to pierwsza taka korelacja notowań dolara i obligacji skarbowych USA „od tygodni”, co może sygnalizować iż „zielony” znalazł już dno. W ubiegłym tygodniu największe osłabienie dolara od czerwca wywołane wypowiedzią sekretarza skarbu Stevena Mnuchina o korzyściach wynikających ze słabszej waluty sprzyjało aktywom notowanym w USD. W tym jest odwrotnie. W poniedziałek staniały złoto i ropa. Wśród spółek najmocniej ucierpiały te z sektorów nieruchomości (-2,5 proc.) i użyteczności publicznej (-1,3 proc.), które najmocniej „konkurują” pod względem rentowności z obligacjami skarbowymi. Przecena ropy spowodowała także zwiększoną podaż akcji spółek z sektora energii (-1,55 proc.). Żaden z segmentów S&P500 nie kończył dnia na „zielono”. Najmniejsze straty poniosły segmenty dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych i ochrony zdrowia (po -0,3 proc.). Na zamknięciu taniało 76 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones staniało 22. Najmocniej spadały kursy Caterpillar (-2,6 proc.), Apple (-2,0 proc.) i Chevron (-1,95 proc.). W trójce najmocniej drożejących znalazły się General Electric (1,0 proc.), Wal-Mart Stores (1,2 proc.) oraz Goldman Sachs  (1,7 proc.).

Wall Street, NYSE
fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane