Największy spadek indeksów NYSE od 5 miesięcy

opublikowano: 29-01-2018, 22:14
aktualizacja: 29-01-2018, 22:21

S&P500 i Dow Jones straciły po 0,7 proc. wartości. Dla pierwszego to największy spadek od sierpnia, a drugiego od pierwszych dni września. Nasdaq zniżkował o 0,5 proc.

Wall Street, NYSE
Zobacz więcej

Wall Street, NYSE fot. Bloomberg

Kolejny tydzień na amerykańskich rynkach akcji zaczął się spadkiem indeksów. Przewagę podaży tłumaczono umocnieniem dolara, które miało być spowodowane wzrostem rentowności obligacji skarbowych USA. W przypadku „dziesięciolatek” po raz pierwszy od 2014 roku przekroczony został poziom 2,70 proc. Eksperci zwracali uwagę, że to pierwsza taka korelacja notowań dolara i obligacji skarbowych USA „od tygodni”, co może sygnalizować iż „zielony” znalazł już dno. W ubiegłym tygodniu największe osłabienie dolara od czerwca wywołane wypowiedzią sekretarza skarbu Stevena Mnuchina o korzyściach wynikających ze słabszej waluty sprzyjało aktywom notowanym w USD. W tym jest odwrotnie. W poniedziałek staniały złoto i ropa. Wśród spółek najmocniej ucierpiały te z sektorów nieruchomości (-2,5 proc.) i użyteczności publicznej (-1,3 proc.), które najmocniej „konkurują” pod względem rentowności z obligacjami skarbowymi. Przecena ropy spowodowała także zwiększoną podaż akcji spółek z sektora energii (-1,55 proc.). Żaden z segmentów S&P500 nie kończył dnia na „zielono”. Najmniejsze straty poniosły segmenty dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych i ochrony zdrowia (po -0,3 proc.). Na zamknięciu taniało 76 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones staniało 22. Najmocniej spadały kursy Caterpillar (-2,6 proc.), Apple (-2,0 proc.) i Chevron (-1,95 proc.). W trójce najmocniej drożejących znalazły się General Electric (1,0 proc.), Wal-Mart Stores (1,2 proc.) oraz Goldman Sachs  (1,7 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu