Najwyższy czas zadbać o ludzi

Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w spółce biurowej Skanska - Komentarz partnera: Skanska
opublikowano: 28-05-2018, 22:00

W Polsce rynek biurowy rozwija się niezwykle dynamicznie, ale oczekiwania inwestorów i najemców ewoluują.

W Polsce rynek biurowy rozwija się niezwykle dynamicznie, ale oczekiwania inwestorów i najemców ewoluują. Biura pełnią coraz ważniejszą i lepiej uświadomioną rolę w działaniach employer brandingowych. Badania pokazują, że projektowanie budynków biurowych z myślą o ich wpływie nie tylko na środowisko, ale także i dobre samopoczucie pracowników, przynosi wymierne korzyści.

Warto pamiętać, że aż do 90 proc. kosztów ponoszonych przez firmy to koszty osobowe. Także wzrost produktywności o kilka punktów procentowych przekłada się na realne oszczędności. Aspekty mające wpływ na nasze samopoczucie są badane przez międzynarodowy instytut WELL Building Institute (IWBI) w procesie certyfikacji. Dlatego dla firm deweloperskich ten certyfikat stanie się wizytówką budynku jako miejsca spełniającego najwyższe standardy. Sądzę, że WELL upowszechni się szybciej, niż jakiś czas temu certyfikat LEED, który wprowadzaliśmy na polski rynek jako jedni z pierwszych. WELL jest dużo prostszy do zrozumienia przez inwestorów i najemców, bo przecież każdy z nas pracuje w określonym miejscu i wie, jak duże znaczenie ma ono na nasze samopoczucie i jakość pracy.

Dla nas certyfikacja WELL nie jest rewolucją, a zaplanowaną, świadomą ewolucją. Chcemy być pionierem w Europie Środkowej i Wschodniej we wprowadzaniu WELL na szerszą skalę. Duża część obiektów dotychczas zrealizowanych przez firmę Skanska spełnia wiele z wymogów WELL, pomimo że nie były projektowane zgodnie z wytycznymi tego certyfikatu. Wynika to z tego, że od lat w centrum naszego zainteresowania jest człowiek i jego komfort w pracy. Już dwa lata temu zbadaliśmy czystość powietrza i wody w naszej poprzedniej siedzibie w biurowcu Atrium 1 w Warszawie. Wyniki potwierdziły, że woda jest czystsza, niż wymagają normy, a w biurze jest większa ilość czystego powietrza, niż wymaga tego prawo. Budynek powstał w 2013 r., a spełnia już wymogi WELL w tym zakresie.

W Polsce, aby powstawało więcej budynków zgodnych z warunkami WELL, potrzeba jeszcze wzrostu dostępności materiałów o odpowiedniej specyfikacji. My te szlaki mamy przetarte, w związku z tym, że od dawna budujemy w standardzie zbliżonym do wymagań WELL. Jestem przekonany, że w krótkim czasie producenci wyposażenia biur dostrzegą rosnące zapotrzebowanie na wysokiej klasy produkty, które zapełnią powierzchnie najbardziej świadomych pracodawców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający w spółce biurowej Skanska - Komentarz partnera: Skanska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu