Nanocząsteczki pomogą szwajcarskiemu serowi

MEJ
opublikowano: 30-06-2015, 00:07

Szwajcarski ser będzie miał więcej dziur. Dzięki nanocząsteczkom. Program badawczy umożliwiający "poprawę właściwości sera poprzez zastosowanie nanocząsteczek biologicznych" zostanie uruchomiony w Szwajcarii. Liczba dziur w serze zmniejszała się bowiem z roku na rok.

Według CNN program zastosowania nanocząsteczek do poprawy właściwości szwajcarskiego sera zostanie uruchomiony jeszcze w obecnym roku. Ma on dotyczyć nanocząsteczek pochodzenia biologicznego, które absolutnie nie ingerowałyby we właściwości sera, zwłaszcza smak, lecz poprawiłyby istotną dla konsumentów cechę - ilość dziurek w serze.

Od 15 lat bowiem ilość dziur w słynnych szwajcarskich serach, jak ementaler, spadała w szybkim tempie. Obecnie, jak twierdzą szwajcarscy serowarzy, jest ich nawet o 40 proc. mniej niż w latach 90. Kwestią zajęli się naukowcy z prestiżowego instytutu badania żywności Agroscope. Po dwóch latach intensywnych badań okazało się, że zanikanie dziur jest związane, paradoksalnie, ze wzrostem czystości mleka, z którego robi się ser. Wraz z zanikaniem tradycyjnego udoju do otwartych, zwykle drewnianych wiader w otwartych oborach i zastępowaniem ich przez przemysłowe dojarki z krowami w zamkniętych oborach produkcyjnych, do mleka praktycznie nic się nie dostaje. Tymczasem przy tradycyjnym udoju, do wiader dostawały się mikroskopijne cząsteczki siana, pełniące rolę swoistych "jąder kondensacji", wyzwalających w czasie fermentacji gaz, co powodowało pojawianie się dziur. Dodawanie pewnych ilości pyłu drzewnego bądź z siana do sera powodowało, że ilość dziur rosła lub spadała, przy czym  generalnie w serze wytworzonym na mleku z pyłem z traw, dziur było o wiele więcej niż w obecnie produkowanym serze z mleka pochodzącego z obór przemysłowych. Proces badawczy trwał przez około 130 dni, zaś próbki sera zbadano przy pomocy aparatów rentgenowskich i defektoskopów przemysłowych.

Obecnie ser, który jest spożywany w kraju w ilości 21,3 kg na głowę (w 2014 roku) i stanowi jeden z najważniejszych produktów eksportowych Szwajcarii " z racji braku dziur zaczynał tracić zaufanie konsumentów, a co za tym idzie - rynki eksportowe". Program sterowania przy pomocy nanocząsteczek biologicznych ma przywrócić mu dawny wygląd i zaufanie konsumentów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu