NanoGroup chce leczyć jelita z Hiszpanami

opublikowano: 26-04-2018, 22:00

Polska spółka wraz z hiszpańskim instytutem ma pracować nad lekiem dla pacjentów z chorobą Crohna. Będzie potrzebowała pieniędzy.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

Debiut nie poszedł zgodnie z oczekiwaniami, ale biznesowych planów to nie ograniczyło. NanoGroup, pracujące m.in. nad nowymi metodami transportu leków i diagnostyki nowotworowej, w prowadzonej jesienią ubiegłego roku ofercie publicznej chciało zebrać nawet 48 mln zł na badania przedkliniczne, przejęcia mniejszych spółek i budowę zaplecza laboratoryjnego. Inwestorzy jednak nie dopisali — spółce udało się pozyskać z giełdy tylko 4,2 mln zł.

Wkrótce NanoGroup może zgłosić się do inwestorów po więcej. Na horyzoncie spółki pojawiły się nowe projekty badawcze, które chce finansować przede wszystkim z dotacji (m.in. z NCBR), ale będzie też potrzebowała wkładu własnego. Jednym z nich jest opracowanie szkieletów polimerowych, które mają zwiększać skuteczność leczenia przetok okołoodbytnicznych z wykorzystaniem autologicznych (czyli takich, w których chory jest dawcą sam dla siebie) komórek macierzystych.

Przetoki to jeden z najbardziej bolesnych i utrudniających funkcjonowanie objawów choroby Crohna. Polska spółka jest w tym projekcie partnerem hiszpańskiej Fundación Jiménez Díaz (FJD) — szpitala uniwersyteckiego, którego zespół jest światowym pionierem stosowania komórek macierzystych w leczeniu złożonych przetok okołoodbytniczych.

— Aby zrealizować projekt z FJD, do momentu komercjalizacji potrzebne jest około 10 mln zł. Etap ten zajmie około dwóch lat. Część kwoty planujemy pozyskać z grantów. Prowadzimy też rozmowy z inwestorami, którzy mogliby objąć pakiety mniejszościowe w naszych spółkach zależnych. Jednym ze scenariuszy jest również emisja akcji, do której może dojść po przedstawieniu inwestorom kolejnych, istotnych wyników badań w naszym flagowym projekcie Polepi — mówi dr Adam Kiciak, członek zarządu NanoGroup.

Jak tłumaczy prof. Mariano Garcia Arranz z FJD, jest wiele metod leczenia przetok, ale są one albo bardzo inwazyjne, albo mają ograniczoną skuteczność.

— To najgorsze miejsce w organizmie, jeśli chodzi o warunki do leczenia ran. Terapia z użyciem komórek macierzystych, którą stosujemy w przypadku ok. 100 pacjentów w Hiszpanii rocznie, ma wskaźnik skuteczności w okolicach 50 proc. i to dużo. Chcemy jednak zwiększyć jej efektywność za pomocą swego rodzaju rusztowań polimerowych, które utrzymałyby komórki w miejscu — mówi Mariano Garcia Arranz.

W marcu biotechnologiczna spółka TiGenix, notowana w Brukseli i Nowym Jorku, po badaniachklinicznych prowadzonych m.in. w madryckim szpitalu FJD zarejestrowała w Unii Europejskiej terapię przetok, opartą na komórkach macierzystych. Już wcześniej licencję na projekt kupiła grupa farmaceutyczna Takeda, która wyceniła go łącznie na 0,6 mld USD.

— Naszym celem jest zwiększenie skuteczności takiej terapii do ok. 70 proc. Będziemy testować łączenie komórek z różnymi polimerami i to, czy możemy w ten sposób znacząco wpłynąć na efektywność zabiegu — mówi dr Hector Guadalajara Labajo z FJD.

Za polimerową stronę przedsięwzięcia odpowiada NanoVelos, spółka zależna NanoGroup. W planach jest przeprowadzenie pierwszych, eksperymentalnych zabiegów na pacjentach w Polsce, a także badania przedkliniczne we Włoszech i Hiszpanii.

— Staramy się o 1 mln EUR dotacji na ten projekt. Będziemy go realizować w konsorcjum, więc nasz wkład własny na tym etapie nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu tysięcy euro. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będziemy się zastanawiać nad tym, czy dążyć do rejestracji naszego rozwiązania jako wyrobu medycznego, co oznacza szybszą procedurę, czy jako nowego leku, co będzie wymagało dłuższych badań klinicznych i większych nakładów, ale z drugiej strony oznacza wyższe potencjalne wpływy ze sprzedaży licencji — mówi Adam Kiciak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy