Narodziny New York Timesa

Marcin Dobrowolski
opublikowano: 18-09-2015, 11:13

Pierwsze wydanie jednego z najważniejszych amerykańskich dzienników ukazało się 18. września 1851 r. W ciągu ponad półtora wieku jego dziennikarze zdobyli aż 117 nagród Pulitzera - więcej niż jakakolwiek inna redakcja.

Ojcem nowojorskiej gazety był Henry Jarvis Raymond, który pięć lat po niej założył również słynną agencję prasową - Associated Press. Pierwszy numer gazety kosztował zaledwie jednego centa.

Zobacz więcej

Wydanie informujące o katastrofie Titanica

Archiwum internetowe The New York Times

Przez pierwsze dekady The New York Times nie wyróżniał się niczym szczególnym. Dopiero rządy redaktora Adolpha Ochsa (od 1896 r.) zapoczątkowały zdobycie przez gazetę reputacji, którą szczyci się do dziś. On też wymyślił slogan "Wszystkie wiadomości, które nadają się do druku" wciąż używany przez wydawnictwo. 

Wydawany był początkowo od poniedziałku do soboty. W czasie wojny secesyjnej wprowadzono również wydanie niedzielne, które obecnie drukowane jest w nakładzie 1 mln 700 tys egzemplarzy (wobec średniego nakładu 1 mln 125 tys w dni powszednie). 

Pierwszą nagrodę Pulitzera otrzymał dziennik w 1918 r. za cykl tekstów - relacji z frontów I wojny światowej. Do dzisiejszego dnia redakcja otrzymała rekordową liczbę 117 najważniejszych dziennikarskich wyróżnień. 

W latach 1946-1967 wydawana była międzynarodowa edycja gazety. Od 1966 r. dostępna jest wersja on-line. 

Legendarna, uwielbiana przez snobujących nieco nowojorczyków krzyżówka ukazuje się w The New York Timesie codziennie od 1942 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu