Narzucanie odległych płatności pod karą

opublikowano: 31-07-2018, 22:00

Osoby, które w zamówieniach publicznych wpływają na odsunięcie terminów zapłaty, powinny ponieść za to odpowiedzialność — uważa FPP i CALPE.

Zielona Księga dotycząca zatorów płatniczych, opracowana w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), to pierwszy krok w kierunku rozwiązania jednego ze szczególnie poważnych problemów przedsiębiorców. W ten sposób oceniają ten dokument Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Dorzucają też własne podpowiedzi. W opinii FPP i CALPE, zaproponowane w dokumencie skrócenie czasu na regulowanie należności do 30 lub 60 dni w zamówieniach publicznych jest jak najbardziej zasadne. Wydłużanie terminów płatności jest bolesną praktyką na tym rynku, mimo że prawo jasno wyznacza granicę 60 dni — już nawet w specyfikacjach warunków ogłaszanych kontraktów zamawiający dają sobie dłuższy od tego okres na zapłatę.

Osobista odpowiedzialność

Federacja i centrum postulują, aby poza skróceniem czasu na płatności wprowadzono też odpowiedzialność osób podejmujących w instytucjach publicznych decyzje za naruszenie terminów zapłaty i ograniczono możliwość odmowy zgody na cesję wierzytelności. Popierają ponadto propozycję resortu, aby karać za narzucanie zbyt długich terminów zapłaty, jednak — ich zdaniem — rozwiązanie to powinno jedynie uzupełniać przepisy cywilnoprawne. Uważają też, że po upływie czasu na spełnienie zobowiązania finansowego należy dać wykonawcy możliwość swobodnego dysponowania jego prawem, przynajmniej co do należności głównej wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie i ustawową rekompensatą.

— Należy szukać i wdrażać rozwiązania, które wesprą przedsiębiorców i ukrócą nadużycia. Szczególnie ważne jest to w lecznictwie. Szpitale opóźniają płatności nawet o rok, co jest nie do uniesienia dla małych i średnich firm. W tym obszarze należy ustawowo i skutecznie odblokować system cesji należności — mówi Marek Kowalski, przewodniczący FPP i prezes CALPE.

Federacja i centrum podkreślają niską skuteczność obowiązującej ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

— Ucywilizowanie relacji handlowych wymaga silnych postaw moralnych, kontroli społecznej, albo — gdy te zawodzą — jednoznacznych regulacji prawnych. Jakkolwiek zasada swobody umów ma niekwestionowaną pozycję w prawie cywilnym, to byłoby źle, gdyby ortodoksyjne podejście do jej rozumienia przesłaniało wartość wyższego rzędu, czyli uczciwość obrotu. Żadna gospodarka, w której na znaczną skalę tolerowane są drapieżcze praktyki, nie będzie w stanie konkurować z innymi gospodarkami. Rozsądny ustawodawca to dostrzega i, kiedy trzeba, interweniuje — zwraca uwagę Grzegorz Lang, ekspert CALPE.

Tracą na tym wszyscy

Aż 94 proc. Polaków deklaruje, że spłata długu jest zawsze moralnym obowiązkiem — zwraca uwagę Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (KPF), przytaczając dane ze swojego badania na temat moralności finansowej Polaków. Okazuje się przy tym, że wiele osób nie spłaca w terminie niewielkich kwot, wychodząc z założenia, że nie są one istotne dla dużych firm, bo kilkadziesiąt lub kilkaset złotych raczej nie doprowadzi ich do upadłości.

— Postrzeganie wierzycieli jest w społeczeństwie zdecydowanie gorsze niż osób zadłużonych, a upominanie się o należne pieniądze jest uznawane za działania uciążliwe, natrętne i wręcz niezrozumiałe. Trudno o empatię konsumenta w stosunku do dużej firmy. Nie wydaje się, by nawet dłużnicy alimentacyjni, których długi wobec skarbu państwa są ogromne, chcieli zmienić postawy płatnicze wobec własnych dzieci — zauważa Andrzej Roter, prezes KPF.

Zwraca przy tym uwagę, że niezapłacona na czas faktura będzie miała negatywny wpływ nie tylko na działalność firmy, ale także na jej pracowników, ich wynagrodzenia, terminowość ich wypłacania, a nawet pośrednio na wysokość emerytur.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu