Nasi partnerzy

Zawadzka Renata, Guzińska Karolina
11-02-1999, 00:00

Nasi partnerzy

Walutą koreańską jest niewymienialny won. W związku z kryzysem finansowym w Korei wprowadzono płynny kurs wymiany dolara USA (średni roczny kurs 951,10 wona za 1 USD). Podstawową walutą rozliczeniową jest USD. Stosuje się również inne waluty, takie jak: DEM, GBP, CHF, jednak niechętnie.

W Korei Południowej obowiązują 10-proc. stawki VAT dla większości towarów. W przypadku transakcji eksportowych VAT nie jest naliczany. Zwrot dla cudzoziemców praktycznie nie istnieje. Planowane jest wprowadzenie systemu podobnego do istniejącego np. w Niemczech.

Wszystkie wielkie światowe banki mają swoje siedziby w Korei Południowej. Do najbardziej znanych należą: Citi, American Express, Paribas, Credit Lyonnais, Societe Generale, ABN-AMRO, ING, Metropolitan Bank & Trust.

Najpopularniejszym językiem obcym jest angielski, jednak znajomość tego języka przez Koreańczyków pozostawia wiele do życzenia. To powoduje, że negocjacje należy prowadzić według zasad rzadko spotykanych w innych krajach. Zaleca się nie tylko kilkakrotne omówienie ustaleń z negocjacji, ale także zachowanie ich w formie pisemnej.

W Korei telefony komórkowe działają w oparciu o systemy CDMA oraz PCS, dlatego przywożone do tego kraju GSM nie działają.

W Korei działa większość wielkich międzynarodowych sieci hotelowych, m.in. Hilton, Hyatt, Westin, Intercontinental, Novotel, Ritz. Ceny w dużych, światowych hotelach kształtują się na poziomie około 200 USD za noc. Średnia cena 1-2-osobowego pokoju ze śniadaniem wynosi około 100 USD za dobę, ale można również znaleźć nieco tańsze, za 70-80 USD. Nie ma możliwości wynajęcia kwatery prywatnej.

Za biuro około 100 m kw. trzeba zapłacić około 6 tysięcy USD miesięcznie. Cena ta podlega silnym wahaniom, w zależności od lokalizacji obiektu, dostępu do miejsc parkingowych, sąsiedztwa innych biur itd. Specyfiką rynku jest konieczność zapłaty z góry za wynajęcie biura, za co najmniej dwa lata.

Polska nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Koreą, chociaż zawarto już międzypaństwową umowę regulującą to zagadnienie. Cena biletu w klasie turystycznej na trasie Warszawa-Seul-Warszawa, z tranzytem w jednym z miast europejskich, wynosi 750-900 USD. W business class zwykle dwa razy drożej. Obecnie najkorzystniejsze czasowo i cenowo są połączenia: Lufthansy via Frankfurt, KLM via Amsterdam, Air France via Paryż. Podróż z miasta tranzytowego w Europie trwa od 9 do 12 godzin, bez międzylądowania. Najkrócej oczekuje się na połączenie (dotyczy to lotów w obie strony) we Frankfurcie, natomiast loty przez: Zurych, Wiedeń, Rzym wymagają noclegu w mieście tranzytowym. Największym i praktycznie jedynym lotniczym portem międzynarodowym jest lotnisko KIMPO położone około 30 km od centrum Seulu.

W Korei autostrady są płatne i bardzo zatłoczone. Koszt przejazdu na odcinku 300 km wynosi około 10 USD. Nie ma systemu winietek czy abonamentów. Przy wjeździe otrzymuje się bilet, który należy opłacić przy zjeździe.

Samochody można wynająć w biurach znanych firm europejskich, takich jak AVIS, HERTZ i inne. Ceny są podobne do cen tego typu usług w Europie.

W Korei odbywa się wiele imprez targowych — większość w Seulu. Do najważniejszych należy zaliczyć: Międzynarodową Wystawę „Cement i Beton”, Seul Food, Międzynarodowe Targi Plastyku i Gumy, Międzynarodowe Targi Przemysłu Chemicznego, ECONEX-Energy Conservation Exhibition, Międzynarodowe Tragi Opakowań i Papieru, Międzynarodowe Targi Mebli i Drewna, Międzynarodowe Targi Przemysłowych Systemów Automatyki, Korea Electronic Show, Korea New Industrial Technology Show, KoreaOECD Technomart, Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska, Międzynarodowe Targi Przemysłu Spożywczego, Rybołówstwa, Leśnictwa i Farm, Międzynarodowe Targi Tekstyliów, Międzynarodowe Targi Budownictwa i Konstrukcji oraz wiele innych o wąskiej specjalizacji.

Źródło: BRH Ambasady RP w Seulu

KOREA POŁUDNIOWA — NAJWAŻNIEJSZE DANE

l Stopa bezrobocia — 7,8 proc. (około 1,7 mln bezrobotnych)

l PKB na jednego mieszkańca — 9 511 USD (spadek o 9,78 proc. w stosunku do roku 1996, przy średnim rocznym kursie wona do dolara 951,1). Stawia to Koreę na 34 miejscu po Tajwanie, Grecji, Cyprze i Portugalii

l Waluta — Poczynając od drugiej połowy 1997 roku rozpoczęła się silna deprecjacja wona, waluty koreańskiej. Przez cały 1997 rok won stracił do do USD 18,2 proc. swojej wartości w porównaniu z 1996 rokiem, kiedy średni kurs wyniósł 804,78 W/USD

l Najważniejsi partnerzy handlowi Korei: USA, Japonia, Unia Europejska, Europa Wschodnia, Chiny, Azja (bez Chin i Japonii), Bliski Wschód

l Eksport w mld USD w 1997 r. 136,1

I-IX Ô98 97,8

l Import w mld USD w 1997 r. 144,6

I-IX Ô98 69,0

Rok 1998

Ubiegły rok powszechnie uznaje się za okres głębokiego kryzysu finansowego, który przejdzie do historii Korei jako „era MFW”. Głównym jego powodem było obniżenie rezerw walutowych państwa do poziomu poniżej 8 mld USD, co przy imporcie rzędu 120 mld USD rocznie uznano za stan niewypłacalności gospodarczej. Kryzys zbiegł się ponadto z narastającą falą bankructw największych koreańskich przedsiębiorstw, tzw. czeboli. Po raz pierwszy od momentu ich powstania (po wojnie koreańskiej od 1953 roku) czebole stały się niewypłacalne. W tej krytycznej sytuacji rząd Korei Południowej zwrócił się z prośbą o pomoc finansową do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, skąd otrzymał 57 mld USD. Do najważniejszych warunków, jakie fundusz postawił rządowi Korei należą: restrukturyzacja czeboli poprzez ograniczenie ich wielkości i sfer działania, restrukturyzacja sektora bankowego i zlikwidowanie możliwości udzielania wzajemnych gwarancji bankowych w ramach tej samej grupy kapitałowej. Dążenie do wypełnienia tych warunków i odzyskania właściwego poziomu rezerw walutowych przyniosło już gwałtowne zmniejszenie importu i zmaksymalizowanie eksportu oraz odbudowanie pod koniec 1998 roku rezerw walutowych, wysokości 48,5 mld USD.

Renata Zawadzka, Karolina Guzińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zawadzka Renata, Guzińska Karolina

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nasi partnerzy