Nastroje fatalne, ale złoty się trzyma

  • Marcin Kiepas
04-10-2011, 13:55

Opóźnienie w wypłacie Grecji 6. transzy pomocy finansowej, możliwe zwiększenie udziału prywatnych wierzycieli w drugim pakiecie pomocowym dla Grecji, obawy związane z sytuacją belgijsko-francuskiego banku Dexia, a przede wszystkim strach przed kryzysem bankowym w Europie, mocno popsuły we wtorek nastroje na rynkach finansowych.

Znajduje to odzwierciedlenie w silnej przecenie na europejskich parkietach. Giełda we Frankfurcie traci 3,5%, w Paryżu 2,9%, a w Londynie 2,8%. Przecena nie ominęła również Warszawy. Reprezentujący największe spółki indeks WIG20 w południe tracił 3,1%, testując 2078,74 pkt. Indeks ten,  krótko po godzinie 10:00, wyznaczył dzienne minimum na poziomie 2049,88 pkt.

Pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych, póki co nie dotyka złotego. O godzinie 13:40 kurs USD/PLN testował poziom 3,3346 zł, wobec 3,3397 zł wczoraj na zamknięciu. Kurs EUR/PLN spadła natomiast do 4,3971 zł z 4,4078 zł. Brak wyprzedaży polskiej waluty to zarówno pochodna stabilnego zachowania EUR/USD, po tym jak w ostatnich dwóch dniach para ta mocno spadła. Stabilizująco mogą też działać ostatnie interwencje Narodowego Banku Polskiego oraz oczekiwanie na wyniki, rozpoczynającego się dziś, dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

W godzinach popołudniowych, jeżeli tylko przyjąć, że bank centralny nie powtórzy interwencji, złoty będzie pozostawał pod wpływem analogicznego zestawu czynników, co w godzinach przedpołudniowych. Przy czym,  nastroje na rynkach globalnych w większym stopniu niż kłopoty Dexii, kształtować będą wypowiedzi prezesów Europejskiego Banku Centralnego i Rezerwy Federalnej. Większych emocji natomiast nie powinna wywołać, zaplanowana na godzinę 16:00, publikacja sierpniowych danych o zamówieniach w amerykańskim przemyśle.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Nastroje fatalne, ale złoty się trzyma