Nastroje na europejskich parkietach poprawiły się

09-12-2003, 20:41

Europejskie indeksy wzrosły po raz pierwszy od trzech sesji. Nastroje poprawiły dane makro z Niemiec. Inwestorzy z nadzieją oczekiwali też komentarza po posiedzeniu amerykańskiego Fedu.

Niemiecki instytut ZEW donosi, że optymizm wśród inwestorów i analityków jest grudniu na najwyższym poziomie od 3,5 roku. Indeks oczekiwań ZEW wzrósł po raz jedenasty w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Zagrożeniem dla rynku pozostaje jednak silne euro, które ósmy dzień z rzędu biło rekordowy poziom wobec dolara.

Silny był sektor paliwowy. Ropa nieco potaniała, ale – dzięki mrozom w USA – pozostaje droższa niż w ubiegłym tygodniu. Analitycy Merrill Lynch podwyższyli cenę docelową surowca na rok przyszły oraz prognozy zysków największych przedstawicieli branży na Starym Kontynencie. Royal Dutch, Total Fina Elf i Statoil podrożały o ponad 2 proc. Słabszy od konkurentów był hiszpański Repsol. Meksykański udziałowiec koncernu wyemitował obligacje zamienne na hiszpańskie akcje.

Silne były linie lotnicze. Liderem wzrostu był Air France, które zanotowało znaczne wzmożenie ruchu pasażerskiego w listopadzie. Spółce pomogły też nadzieje na zgodę Komisji Europejskiej w sprawie bliższej współpracy linii z włoskimi Alitalia.

Kłopoty mają włoskie banki. Większość z nich to wierzyciele spożywczej grupy Parmalat Finanziara, przechodzącej poważny kryzys finansowy. Na dodatek sektorem od dwóch dni wstrząsają podejrzenia o defraudacje w także spożywczej grupie Cirio. Najmocniej ucierpiały akcje banku Capitalia, które w ciągu dwóch sesji straciły 11,3 proc. Spadki nie ominęły też Banca Monte Paschi di Siena, Banca Intesa, Banca Nazionale del Lavoro i San Paolo IMI. Tylko nieznacznie spadł kurs UniCredito, kontrolującego Pekao SA. Spółka z włoskiej grupy być może przejmie dział prywatnej bankowości od Swiss Life.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Nastroje na europejskich parkietach poprawiły się