Nastroje na rynkach są coraz lepsze

  • Mariusz Potaczała
opublikowano: 26-11-2012, 00:00

Komentarz walutowy

Wminionym tygodniu z racji dni świątecznych i mniej istotnych danych makro w USA uwaga inwestorów koncentrowała się na Europie. Zarówno brak porozumienia w kwestii wypłaty kolejnej transzy pomocy dla Grecji, jak i przedłużające się negocjacje nad budżetem Unii Europejskiej na lata 2014-20 nie zaszkodziły jednak wspólnej walucie.

Po krótkotrwałym spadku EUR/ USD w reakcji na przesunięcie decyzji dotyczących Grecji kurs kontynuował marsz na północ. Rynki są przekonane, że w kwestii Grecji i klifu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych zostaną wkrótce wypracowane właściwe rozwiązana, co wpływa korzystnie na sentyment rynkowy. Już w poniedziałek spodziewana jest pozytywna decyzja w sprawie wypłaty pieniędzy pomocowych dla Aten. Tym samym można spodziewać się, że kurs EUR/USD będzie zmierzał w kierunku 1,30.

Złoty pozostawał w ostatnich dniach pod wpływem ruchów na głównej parze walutowej. Stosunkowo dobre nastroje na rynkach globalnych oraz ograniczenie gry na osłabienie złotego widoczne w wyhamowaniu rozszerzania się swapów walutowych (PLN względem EUR) pozwoliły na wyraźne umocnienie. W najbliższych dniach poznamy ostatnie ważne dane z polskiej gospodarki: sprzedaż detaliczną i przede wszystkim PKB za trzeci kwartał. Istnieje ryzyko, że okażą się one słabe, jednak krótkoterminowo nie powinny istotnie wpłynąć na wartość złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała Dom Maklerski TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy