Natychmiastowe przelewy kuszą

SW
opublikowano: 19-06-2012, 00:00

System wdrożyły już trzy banki, do końca września dołączy sześć kolejnych.

Jako pierwsze system rozliczeń płatności natychmiastowych wprowadziły: Millennium Bank, BRE Bank i Meritum Bank. System Express ELIXIR umożliwia dokonywanie błyskawicznych przelewów międzybankowych, w czasie liczonym w sekundach, przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Pierwsze transakcje zostały przetworzone 12 czerwca 2012 r. Operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

— System Express ELIXIR pozwala przesłać pieniądze bezpośrednio pomiędzy rachunkami klientów prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach i co najważniejsze, bez wykorzystania żadnych rachunków pośredniczących oraz przekazywania pieniędzy poza system bankowy — mówi Tomasz Jończyk, dyrektor linii biznesowej rozliczenia w KIR.

Jego zdaniem, realny czas pierwszych transakcji wynosił 4 sekundy. Gwarancją poprawności rozliczeń są pieniądze zgromadzone przez banki na bezpiecznym rachunku powierniczym, prowadzonym przez Narodowy Bank Polski. Maksymalna kwota pojedynczego przelewu to 100 tys. zł. W Europie podobny system został uruchomiony do tej pory jedynie w Wielkiej Brytanii.

Możliwość realizowania natychmiastowych przelewów może być wykorzystywana m.in. do regulowania należności za usługi w związku ze zbliżającym się terminem płatności rat kredytu, spłaty zadłużenia karty kredytowej, opłat za usługi telekomunikacyjne czy energetyczne.

Ponadto pieniądze przekazane poprzez system Express ELIXIR odbiorca może niemal natychmiast wypłacić w bankomacie. Korzystanie z płatności natychmiastowych pozwoli także lepiej zarządzać płynnością finansową firm i pozytywnie wpłynie na rozwój e-handlu.

— Spodziewamy się, że usługa będzie wykorzystywana w sytuacjach nagłej konieczności wykonania przelewu, np. płatności za media przy ryzyku ich odłączenia czy za bilet lotniczy w promocji — komentuje Ricardo Campos, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium.

Bank udostępni usługę klientom indywidualnym i korporacyjnym, a koszt przelewów natychmiastowych sięgnie 5 zł dla klientów indywidualnych, 10 zł dla klientów biznesowych i 40 zł dla klientów „Bankowości przedsiębiorstw”. BRE Bank w pierwszej kolejności zaoferował płatności natychmiastowe klientom korporacyjnym. Meritum Bank uruchomił usługę pilotażowo, a do końca czerwca br. z płatności natychmiastowych będą mogli korzystać wszyscy klienci banku, płacąc 5 zł za przelew zlecony przez serwis internetowy i mobilny, a 10 zł za przelew zlecony przez serwis telefoniczny.

Dotychczas umowy wdrożeniowe podpisało łącznie 11 z 15 największych banków. Do końca września br. nowy system zostanie wdrożony w kolejnych 6 bankach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu