Nauka i technika w Białymstoku

opublikowano: 12-08-2018, 22:00

Białystok chce w dwa lata zbudować Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy. Obiekt ma przyciągać rodziny z dziećmi i uzupełnić naukę w szkołach.

W połowie lipca władze miasta podpisały z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym umowę na realizację wartej 25,4 mln zł inwestycji. Magistrat poinformował również, że białostockie centrum nauki będzie dofinansowane 17 mln zł z pieniędzy unijnych.

— LMMiO tworzymy z myślą o wszystkich zainteresowanych światem nauki i techniki. Chcemy, żeby centrum przyciągało całe rodziny. Dla turystów będzie to kolejny punkt na białostockiej mapie miejsc wartych odwiedzenia. W regionie będzie to pierwszy tego typu obiekt — mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Obiekt, którego otwarcie planowane jest na styczeń 2020 r., będzie zajmować 3,26 tys. mkw. powierzchni (w tym 590 mkw. Strefy Małego Odkrywcy) zlokalizowanej w pomieszczeniach pod trybunami białostockiego stadionu miejskiego. Przetarg na realizację projektu wygrała jedyna firma, która wzięła w nim udział. Spółka, w której portfolio znajdziemy m.in. inwestycjedla Muzeum Narodowego, Muzeum Warszawy i Muzeum Wojska Polskiego, zaprojektuje centrum, wykona prace budowlane oraz dostarczy i zamontuje ekspozycje. Zarząd Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPN-T), który zrealizuje projekt, zakłada, że turyści będą odwiedzać Laboratorium równie często, jak mieszkańcy regionu.

— Celem centrum jest dostarczanie wiedzy i przeżyć wszystkim odbiorcom, niezależnie od wieku. Zakładamy, że jego powstanie korzystnie wpłynie na rozwój kultury technicznej mieszkańców regionu. Szczególnie ważne jest dla nas umożliwienie najmłodszym wczesnego kontaktu ze światem nauki i techniki. Chcemy, aby centrum przynosiło korzyści również lokalnym szkołom — wylicza Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor BPN-T.

W tym celu oferta Laboratorium, dzięki zajęciom w pracowniach tematycznych, ma w naturalny sposób uzupełniać szkolne programy nauczania. Oficjalny projekt będzie znany dopiero za kilka miesięcy, ale wiadomo już, że centrum zostanie podzielone na strefę „Mali Odkrywcy”, dla dzieci od 3 do 10 lat i „Wystawę Główną”, która będzie dostępna dla wszystkich odwiedzających. Dyrektor BPN-T dodaje, że oprócz ponad 70 stanowisk doświadczalnych planowane są również dodatkowe akcje edukacyjne, takie jak wykłady naukowe czy warsztaty dla dorosłych.

Przestrzeń podzielona zostanie na kilkanaście stref tematycznych, takich jak optyka, elektromobilność, telekomunikacja, nauki o życiu, energetyka, automatyka, robotyka i mechanika.

OKIEM EKSPERTA

Bardzo dobry pomysł

KATARZYNA NOWICKA, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Każda informacja o tym, że powstaje kolejne centrum nauki, to bardzo dobra wiadomość. Otwarcie Centrum Nauki Kopernik w 2010 r. i niespodziewanie wysoka frekwencja zwiedzających, ponad milion gości rocznie od otwarcia, pokazały, że tego typu miejsca są niezwykle potrzebne i chętnie odwiedzane. Nasze środowisko zaczęło się rozrastać i ten proces trwa, co jest bardzo optymistyczną tendencją. Każde nowe centrum to kolejna okazja, by samodzielnie poznawać prawa nauki, rozbudzać swoją ciekawość i poszukiwać inspiracji. Im jest bliżej, tym łatwiej i częściej można je odwiedzać, a to duży atut dla lokalnych społeczności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu