Naukowcy w węglowych radach

Maria Trepińska
opublikowano: 05-02-2008, 00:00

Katowicki Holding Węglowy i Jastrzębska Spółka Węglowa mają nowych członków rad nadzorczych. Głównie profesorów.

Katowicki Holding Węglowy i Jastrzębska Spółka Węglowa mają nowych członków rad nadzorczych. Głównie profesorów.

Minister gospodarki, jako WZA spółek węglowych, powołał nowych członków rad nadzorczych (RN).

— Postawiliśmy na ekspertów z dorobkiem naukowym. Liczymy na to, że nowi członkowie będą realizować strategię racjonalnego wykorzystania węgla i metanu. Zajmą się też wprowadzaniem nowych technologii spalania węgla oraz będą wspierać produkcję czystej energii. To są poważne wyzwania stojące przed górnictwem — mówi Eugeniusz Postolski, wiceminister gospodarki, odpowiedzialny za branżę.

Nowym członkiem rady nadzorczej Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) i jednocześnie jej przewodniczącym został prof. Zdzisław Kłeczek z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie. Nie jest on debiutantem w KHW, kilka lat temu zasiadał w RN tej spółki, toteż dobrze zna jej specyfikę. Oprócz niego członkami zostali prof. Wojciech Popiołek, prawnik, prowadzi jedną z największych kancelarii na Śląsku, oraz dr Sławomir Waszczyński z Urzędu Patentowego z Warszawy.

Natomiast do RN Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) trafili prof. Józef Dubiński, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa (GIG), prof. Nikodem Szlązak z Katedry Górnictwa Podziemnego AGH, prywatnie brat byłego wiceministra gospodarki za czasów AWS Jana Szlązaka, oraz prof. Piotr Chrzan z Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Pierwszym poważnym wyzwaniem, przed którym staną nowi członkowie rad nadzorczych, to wybór wiceprezesów zarządu. W Katowickim Holdingu Węglowym są dwa wakaty: członka zarządu ds. ekonomicznych i członka zarządu ds. handlowych. Zgodnie z ogłoszonym postępowaniem konkursowym, do środy chętni mogą składać dokumenty, a na 7-8 lutego zaplanowano przesłuchanie kandydatów. Podobne terminy obowiązują w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, w której od stycznia nie ma wiceprezesa ds. nadzoru właścicielskiego.

— Nowi członkowie zarządów zostaną wyłonieni w drodze konkursu, decydować będą kryteria merytoryczne — podkreśla wiceminister Postolski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane