Nawet w warunkach recesji Gazele powiększają obroty

Wojciech Kowalczuk
opublikowano: 09-12-2002, 00:00

Wraz z dzisiejszym wydaniem „Pulsu Biznesu” do rąk Czytelników trafił dodatek „Gazele Biznesu 2002”. Tym, którzy nie zetknęli się z dwiema poprzednimi edycjami naszego specjalnego rankingu, spieszę wyjaśnić, że w naszym pojęciu Gazela Biznesu to mała lub średnia firma, która bardzo szybko się rozwija i niezależnie od gospodarczych okoliczności notuje stałą poprawę wyników.

Celem naszej, sporządzanej corocznie od trzech lat, listy rankingowej jest zaprezentowanie tych podmiotów gospodarczych, które z racji niewielkich rozmiarów nie trafiają do zestawień największych lub najbardziej dochodowych firm. Tymczasem to właśnie one stanowią zdecydowaną większość z blisko 3 mln zarejestrowanych w Polsce przedsiębiorstw i one mają największy udział w tworzeniu produktu krajowego brutto.

Jako podstawowe kryterium doboru firm do zestawienia przyjęliśmy szybki i stały rozwój. Biorąc jednak pod uwagę wyjątkowo trudne warunki gospodarcze, w których ostatnio przyszło działać Gazelom Biznesu, w tym roku nieco złagodziliśmy zasady kwalifikacji. Podobnie jak w latach poprzednich o miejscu w rankingu decyduje wyrażony w procentach przyrost obrotów w 2001 r., w stosunku do roku 1999 (braliśmy pod uwagę wyniki z 3 lat działalności). Jednak, aby zakwalifikować się na listę, tym razem wystarczyło po prostu wykazać wzrost tego wskaźnika w trzech kolejnych latach.

Nasz ranking służy także promowaniu firm uczciwych, wiarygodnych i ujawniających informacje na temat swoich wyników finansowych. Dlatego do zestawienia zakwalifikowaliśmy tylko te firmy, które publikują swoje wyniki w Monitorze Polskim B lub udostępniły je redakcji „PB”, wypełniając ankietę, drukowaną na łamach naszej gazety.

Podobnie jak przed rokiem, weryfikacji danych finansowych firm zgłaszających się do udziału w rankingu dokonał nasz partner — wywiadownia gospodarcza Coface Intercredit Poland. Jest to firma wyspecjalizowana w gromadzeniu i przetwarzaniu informacji o firmach oraz w ocenie ich wiarygodności kredytowej. Jej rola polegała nie tylko na sprawdzeniu zgodności z prawdą nadesłanych danych finansowych, lecz również na weryfikacji zgłaszających je firm pod względem ewentualnych zobowiązań wobec kontrahentów, urzędu skarbowego lub ZUS. Dzięki tak skrupulatnemu sprawdzeniu udało nam się stworzyć zestawienie uwzględniające wyłącznie podmioty przestrzegające prawa handlowego.

Publikacja rankingu to dopiero początek naszych całorocznych działań związanych z grupą firm — Gazel Biznesu. W ciągu najbliższych sześciu miesięcy, począwszy od jutra, w dziesięciu największych miastach kraju odbędą się zorganizowane przez naszą redakcję spotkania, do udziału w których zaprosimy przedstawicieli uwzględnionych w rankingu przedsiębiorstw z poszczególnych województw. Celem tych imprez nie będzie jednak wyłącznie wręczenie pamiątkowych certyfikatów i statuetek. Podobnie jak przed rokiem, najważniejszą ich częścią będą seminaria poświęcone zagadnieniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej przez małe i średnie firmy.

W ciągu trzech lat „tropienia” Gazel Biznesu zdążyliśmy dobrze zapoznać się z problemami i potrzebami tej grupy firm. Dlatego w miarę naszych możliwości staramy się im pomagać. W tym celu w gazecie codziennej stworzyliśmy specjalny, obszerny dział zatytułowany „Dla Małych i Średnich”, w którym staramy się zawrzeć praktyczne informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Szczególnie wiele miejsca poświęcamy w nim wiadomościom z zakresu prawa oraz integracji z Unią. Na bieżąco śledzimy również postępy firm notowanych w naszych rankingach.

Ponadto rozpoczęliśmy serię szkoleń organizowanych pod hasłem „Akademia Gazel Biznesu”, w trakcie których specjaliści z różnych dziedzin prezentują przedstawicielom małych i średnich firm różne obszary tematyczne, związane z prowadzeniem biznesu, od zasad nowoczesnej rachunkowości począwszy, a na bezpieczeństwie obrotu skończywszy.

Mamy nadzieję, że dzięki wspomnianym działaniom choć trochę ułatwimy Gazelom Biznesu bezpieczne poruszanie się po nieprzyjaznej im ostatnio „gospodarczej sawannie”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Kowalczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu