Nawis krótkich pozycji w dolarze

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 11-02-2021, 09:34

Na rynkach mamy w czwarte rano kosmetyczne zmiany - zarówno na walutach, jak i na rynkach akcji, czy też długu.

Przemawiający wczoraj wieczorem Jerome Powell był do bólu przewidywalny, dając do zrozumienia, że jesteśmy jeszcze daleko od realizacji celów FED (zatrudnienia i inflacji) i tym samym obecna polityka jest właściwa. Wcześniej poznaliśmy dane nt. styczniowej inflacji CPI w USA, która zaskoczyła niższymi odczytami w ujęciu bazowym, co pchnęło w dół notowania rentowności amerykańskich obligacji.

Dzisiaj rano dolar jest słabszy względem większości walut. W grupie G-10 najlepiej zachowują się waluty Antypodów, korona norweska, funt, oraz dolar kanadyjski, co potwierdza utrzymujący się umiarkowany tryb risk-on. Nie zmąciły tego nawet wczorajsze wahania na Wall Street - ostatecznie jednak S&P500; zamknął się ponad poziomem 3900 pkt. Podczas handlu w Azji uwagę zwracały doniesienia z pierwszej telefonicznej rozmowy prezydentów USA i Chin (pokazały, że wątek Tajwanu będzie trudną kwestią), a także spekulacje, jakoby USA rozważały zacieśnienie restrykcji dotyczących eksportu technologii do Chin. Lokalny rynek od dzisiaj jest jednak zamknięty - i to na tydzień - Chińczycy świętują obchody nowego roku.

Notowania EURUSD pozostawały dzisiaj rano poniżej oporu przy 1,2135. Wczoraj po południu agencje odnotowały wypowiedź szefowej Europejskiego Banku Centralnego, która nie wykluczyła możliwości zwiększenia programu skupu aktywów, jeżeli byłaby taka potrzeba. Te słowa to teoretycznie formalnośc, ale mogły one nieco wyhamować wzrosty euro, gdyż wcześniej rynek bardziej skupiał się na tym, że EBC podtrzymuje scenariusz letniego ożywienia (co wykluczałoby dyskusje o dodatkowej stymulacji).

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

OKIEM ANALITYKA - Nawis krótkich pozycji w dolarze

Wczoraj prezes Powell dał do zrozumienia, że do dyskusji na temat normalizacji polityki monetarnej jest jeszcze daleko. FED dodatkowo może pokazać dowody w postaci słabych danych z rynku pracy, oraz niższej od spodziewanej inflacji. To nieco wytrąca argumenty tym, którzy uważają, że decydenci z Rezerwy Federalnej są w błędzie i zostaną szybciej, niż im się wydaje postawieni pod ścianą - rentowności długoterminowych obligacji rządowych poszły w dół. Nie przełożyło się to jednak na jakieś wyraźniejsze osłabienie dolara. W czym jest rzecz? Czy na rynku długu mamy odreagowanie po nadmiernie spekulacyjnych ruchach z ostatnich tygodni, a na rynku FX brakuje krótkoterminowego katalizatora uruchamiającego większy apetyt na ryzyko? Nie można tego zupełnie wykluczyć. Indeksy na Wall Street są po sporych zwyżkach, co zwiększa ryzyko ewentualnej korekty. Pierwszy kontakt telefoniczny prezydentów USA i Chin zapowiada raczej szorstkie relacje pomiędzy krajami. Wreszcie, to o czym czasami nie pamiętamy - nawis krótkich pozycji w USD jest ogromny i nawet powolny proces ich domykania może prowadzić do tego, że dolar będzie reagował w nieco inny sposób, niż byśmy się tego spodziewali. Czy sugeruję tu, że dolar nie będzie się dalej osłabiał. Nie, raczej chcę zwrócić uwagę, że dynamika tego ruchu może być mniej znacząca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane