Nawozy nie przyniosły wzrostu

opublikowano: 16-03-2017, 22:00

Sprzedaż Grupy Azoty spadła w zeszłym roku o ponad 10 proc., a jej zysk — o prawie połowę. To szacunki, ostateczne wyniki mogą być niższe.

Największa firma chemiczna w Polsce szacuje, że jej skonsolidowane przychody w całym 2016 r. wyniosły niespełna 8,96 mld zł, podczas gdy rok wcześniej przekroczyły 10 mld zł. Zysk netto sięgnął 375 mln zł, czyli nieco ponad połowę tego, co grupa wypracowała w 2015 r.

— Wyniki finansowe Grupy Azoty są rozczarowujące. Spodziewałem się w IV kwartale zysku EBITDA przekraczającego 230 mln zł, a było to tylko 180 mln zł. To pochodna wysokich cen gazu, podstawowego surowca do produkcji nawozów, w ostatnim kwartale — komentuje Piotr Dzięciołowski, analityk z Citi Research.

— Choć wszyscy spodziewali się, że wyniki Grupy Azoty w IV kwartale nie mogą być dobre, szacunkowe dane nieco zaskoczyły rynek. Zaraportowany wstępnie zysk EBITDA okazał się niższy od moich oczekiwań, a także o około 8 proc. od rynkowego konsensu — dodaje Michał Kozak z DM Trigon. Jego zdaniem, za nieznaczny pozytyw można jednak uznać nieco lepsze od oczekiwanych wyniki, jakie grupa uzyskała w segmencie nawozów.

— Ostateczny raport zostanie ogłoszony dopiero za miesiąc i będzie prawdopodobnie uwzględniał odpisy związane z senegalską inwestycją Polic — dodaje Michał Kozak. Dlatego policka spółka też podała na razie tylko szacunki. Przychody w 2016 r. wyniosły 2,42 mld zł, czyli spadły o prawie 12 proc., a czysty zysk — 69,7 mln zł, o prawie 60 proc. w dół. Przeszacowanie senegalskich aktywów obniży zapewne te wyniki.

— Pozostają pytania, czy Grupa Azoty uwzględni te odpisy tylko w wynikach za ostatni kwartał 2016 r., czy rozpisze je także na lata wcześniejsze oraz jak duży będzie to odpis — zauważa analityk z DM Trigon. Jedyną giełdową spółką z Grupy Azoty, która przekazała wczoraj pełny raport, były zakłady z Puław. Ich przychody w zeszłym roku były niższe od tych z 2015 r., spadły w ujęciu rok do roku o ponad 12 proc. (do 3,35 mld zł), zaś zysk netto — o około 40 proc. (do 272 mln zł).

Prezes Jacek Janiszek w liście do akcjonariuszy napisał jednak, że „pomimo gorszej koniunktury, głównie na rynku nawozowym przejawiającej się w intensywnej presji cenowej, spółka osiągnęła satysfakcjonujące wyniki finansowe nie odbiegające od trendu poprzednich lat”. Tej opinii broni Michał Mulawa, rzecznik puławskich zakładów. Argumentuje, że rekordowe wyniki, jakie spółka osiągnęła w 2015 r., wynikały m.in. ze znaczącego spadku cen gazu, przy utrzymujących się jednocześnie wysokich cenach sprzedaży.

— Patrząc na wyniki osiągnięte w 2013 r., kiedy EBITDA wyniosła 478 mln zł, a zysk netto 305 mln zł, oraz w 2014 r., odpowiednio 394 mln zł i 225 mln zł, uważamy, że 2016 r. był dobrym rokiem — podsumowuje Michał Mulawa. Duża zależność od cen surowców to w branży nawozowej norma.

— To, jakie rezultaty Grupa Azoty będzie wypracowywać w tym roku, też zależeć będzie od cen gazu i nawozów — wyjaśnia Piotr Dzięciołowski.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu