Naziemna i satelita też chcą być w nowych budynkach

MEW
opublikowano: 19-01-2011, 00:00

Nakaz budowy światłowodów to dyskryminacja telewizji naziemnej —uważa izba radiodyfuzji.

Nakaz budowy światłowodów to dyskryminacja telewizji naziemnej —uważa izba radiodyfuzji.

Ministerstwo Infrastruktury prowadzi konsultacje społeczne projektu rozporządzenia, który nakazuje obowiązkową budowę światłowodów w nowych budynkach. Nie do końca zgadza się z tym Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej (PIRC), zrzeszająca operatorów satelitarnych i TP Emitela, który może być beneficjentem wprowadzania naziemnej telewizji cyfrowej.

— Na obecnym etapie technologicznym nie można wprowadzać obowiązku montowania światłowodów bez zabezpieczenia odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w każdym mieszkaniu. Każdy powinien mieć wybór co do sposobu, w jaki chce odbierać telewizję, nie powinien być zmuszany do korzystania z kabla — mówi Jacek Silski, prezes PIRC.

Rozporządzenie bezpośrednio nakazuje udostępnienie szerokopasmowego internetu w nowych budynkach (do tej pory jest tylko ogólne zalecenie), co — zgodnie z intencją resortu — powinno zwiększyć penetrację szerokopasmowego internetu w Polsce. Jednak — zdaniem izby — takie zapisy dyskryminują operatorów satelitarnych, a przede wszystkim — hamują rozwój naziemnej telewizji cyfrowej.

— Równoległa, niezależna instalacja kabla internetowego i telewizyjnego nie ma sensu. Wyposażenie budynku w łącza szerokopasmowe nie zamyka dostępu dla operatorów. Właściciel budynku i tak będzie musiał udostępnić infrastrukturę do odbioru telewizji naziemnej chętnym, bo ma taki obowiązek wynikający z ustawy o radiofonii i telewizji — mówi Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

Nie uzyskaliśmy komentarza resortu infrastruktury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane