NBP będzie informować GIIF o transakcjach od 1 stycznia 2005 r.

opublikowano: 05-03-2004, 14:23

PAP: Sejm przyjął poprawkę Senatu, zgodnie z którą Narodowy Bank Polski będzie od 1 stycznia 2005 roku informować Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) o transakcjach, które mogą mieć związek z praniem brudnych pieniędzy.

Oznacza to, że NBP ma zgłaszać do inspektora m.in. informacje o operacjach bankowych, jak np. skup złota czy wymiana zniszczonych pieniędzy.

Sejm uchwalając ustawę w styczniu, przyjął, że NBP będzie informować GIIF od 1 maja 2004 r. Jednak w piątek posłowie przychylili się do stanowiska Senatu, aby dać bankowi więcej czasu na dostosowanie się do nowych zadań, głównie przebudowę systemu informatycznego.

Obecnie o transakcjach podejrzanych oraz o transakcjach powyżej 15 tys. euro muszą informować GIIF m.in. banki, domy maklerskie, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, zakłady ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne, Poczta Polska, domy aukcyjne, antykwariaty.

Według znowelizowanej ustawy, taki obowiązek będą miały także tzw. zawody prawnicze, czyli adwokaci, notariusze i radcy prawni.

O podejrzanych transakcjach będą musiały informować również fundacje, utrzymujące się z darowizn. Według resortu finansów, międzynarodowa praktyka wskazuje, że fundacje mogą być wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy.

Ustawa zakłada, że zostanie zarejestrowany również każdy zakup lub sprzedaż w kasynach żetonów o wartości powyżej 1 tys. euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP będzie informować GIIF o transakcjach od 1 stycznia 2005 r.