NBP kontynuuje przygotowania do UE

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 13-07-2001, 00:00

NBP kontynuuje przygotowania do UE

Wczoraj NBP zawarł umowę z Bankiem Francji, reprezentującym konsorcjum banków centralnych Unii Europejskiej. Współpraca obejmie działania dostosowujące NBP do standardów Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) w sferze systemu płatniczego, statystyki monetarnej, monitorowania przepływów kapitałowych, rachunkowości i sprawozdawczości, nadzoru bankowego, audytu wewnętrznego oraz systemów informatycznych. Program przewiduje też współdziałanie z Bankiem Włoch, ze względu na jego duże doświadczenie m.in. w zakresie technik informatycznych. W ramach projektu pracownicy NBP odbędą szkolenia w Banku Francji i Banku Włoch. Przewidziane są również szkolenia krajowe. Realizacja projektu będzie zakończona w czerwcu 2003 roku. Całkowita kwota przeznaczona na przedsięwzięcie wynosi 6,485 mln EUR (23,7 mln zł). Ze środków pomocowych PHARE 2000 pochodzić będzie ponad 2 mln EUR (7,3 mln zł), przeznaczonych na budżet umowy bliźniaczej, i 1,495 mln EUR (5,5 mln zł) na sprzęt. Wkład NBP wyniesie 2,99 mln EUR (10,9 mln zł). Umowa wejdzie w życie po parafowaniu przez przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie.

— W projekt, który jest kontynuacją rozpoczętej już w 1998 roku współpracy, będzie zaangażowane prawie 40 osób z NBP i tyle samo z Banku Francji i Banku Włoch — mówi Jean-Claude Trichet, gubernator Banku Francji, który z Leszkiem Balcerowiczem podpisał umowę.

Polska jest jedynym krajem z państw kandydujących pierwszej grupy, w której wdrażany jest program dostosowania systemu bankowego do wymogów unijnych. Do tej pory podobne przedsięwzięcie realizowano w Rumunii w ramach PHARE 1998.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / NBP kontynuuje przygotowania do UE