NBP ma nowy system rozliczeniowy

DI
opublikowano: 10-06-2013, 09:53

W poniedziałek Narodowy Bank Polski uruchomił system SORBNET2, który zastąpił działający od 1996 r. system SORBNET.

W systemie tym prowadzone są rachunki bieżące banków i dokonywany jest rozrachunek międzybankowy dla płatności w złotych. Przygotowania do wdrożenia tego systemu trwały ponad trzy lata.

W 2012 roku w systemie SORBNET zrealizowanych zostało 3,0 mln zleceń o łącznej wartości 67,8 bln złotych, co daje dziennie średnio 11,8 tys. zleceń na łączną wartość blisko 270 mld złotych. Obroty rosły dynamicznie przez cały czas jego funkcjonowania, m.in. w ciągu ostatnich pięciu lat liczba przetworzonych zleceń rosła rocznie średnio o 15 proc, a ich wartość o 11 proc. – poinformował NBP.

W nowym systemie SORBNET2 uczestniczy 48 banków, Narodowy Bank Polski, Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Jak chwali się NBP, dzięki zastosowaniu międzynarodowych standardów w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych, w przyszłości w tym systemie będą mogły uczestniczyć także podmioty zagraniczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane