NBP: pogarsza się jakość kredytów udzielonych firmom

Przemek Barankiewicz
17-10-2002, 12:51

Udział zagrożonych kredytów dla przedsiębiorstw w łącznej wartości tego typu kredytów wzrósł w II kwartale w portfelach polskich banków z 23,1 do 24,4 proc. - poinformował NBP. Bank centralny uważa jednak, że znaczny przyrost kredytów zagrożonych nie stanowi niebezpieczeństwa.

Wartość kredytów zagrożonych wyniosła na koniec czerwca 41,39 mld zł, z czego 29,89 mld zł stanowiły kredyty udzielone przedsiębiorstwom.

- Ujawnione ryzyko kredytowe nie stanowi zagrożenia dla stabilności banków, ponieważ zostało one zrównoważone przez banki przyjętymi zabezpieczeniami prawnymi i utworzonymi rezerwami - napisał NBP w raporcie oceniającym sytuację banków w dwóch kwartałach tego roku.

Banki utworzyły rezerwy w wysokości 17,4 mld zł i jest to o 17,5 proc. więcej niż na koniec grudnia ubiegłego roku. NBP ocenia, że 0,8 mld zł stanowiły rezerwy utworzone w związku z upadkiem Stoczni Szczecińskiej Porty Holding.

NBP odnotowuje, że pogarsza się jakość kredytów udzielonych branżom handlowej i budowlanej oraz firmom zajmującym się produkcją metali.

Wartość kredytów zagrożonych klasyfikowanych jako kredyty konsumpcyjne wzrosła w II kwartale z 13,2 do 15 proc.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: pogarsza się jakość kredytów udzielonych firmom