NBP warunkowo chce pomóc w przewalutowaniu

opublikowano: 09-02-2021, 20:30

Bank centralny pomoże przewalutować kredyty frankowe. Pod pięcioma warunkami. Twardymi warunkami.

Istotna zmiana w nastawieniu banku centralnego do planu ugodowego przewalutowania kredytów frankowych i jego roli w tym procesie.

Niedawno banki wysłały pismo do prezesa NBP z prośbą o wsparcie w operacji nabywania franków na potrzeby przewalutowania walutowych hipotek. Na piątkowej konferencji prasowej Adam Glapiński przyznał, że pismo dostał, ale uznał je za tak mało konkretne, że nie zajął stanowiska wobec postulatów sektora.

Warunkowa zgoda
Warunkowa zgoda
Adam Glapiński, prezes NBP jest przychylniejszy inicjatywie przewalutowania, ale warunki stawia twarde.
Marek Wiśniewski

Dzisiaj wieczorem NBP opublikował komunikat o zgoła innym przesłaniu. Czytamy w nim, że bank centralny z zadowoleniem przyjął inicjatywę polubownego rozwiązania problemów frankowych i stwierdza, że „może rozważyć ewentualne zaangażowanie w proces przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych na złote, na zasadach i według kursów rynkowych”.

Stawia jednak pięć warunków:

1. do inicjatywy przystąpi odpowiednio duża grupa banków, co zapewni przewalutowanie odpowiednio dużej części walutowego portfela

2. banki przedstawią wiarygodną informację, że odpowiednio duża część frankowiczów gotowa jest przewalutować kredyt

3. banki przeprowadzą cały proces decyzyjny w ramach swoich organizacji i będzie to decyzja nie budząca wątpliwości prawnych

4. sposób zawarcia ugody z frankowiczami nie będzie budzić wątpliwości prawnych „w zakresie wykluczenia możliwości dochodzenia dalszych roszczeń, w tym związanych z klauzulami przeliczeniowymi po zawarciu ugody”

5. banki przedstawią wiążące plany odbudowy kapitałów po przewalutowaniu i zobowiążą się do ich zrealizowania. „W szczególności zobowiązania te powinny dotyczyć braku wypłaty dywidendy w okresie obowiązywania planów oraz podjęcia środków oszczędnościowych, w tym wstrzymania wypłat premii i innych zmiennych składników wynagrodzeń w okresie obowiązywania planów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane