NCBR poluzowało kryteria BRIdge Alfa

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 19-09-2017, 22:00

Fundusze kapitałowe, które chcą inwestować w innowacyjne startupy, będą mogły dłużej starać się o unijne granty.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wydłużyło do 16 października termin zgłaszania wniosków w trzeciej edycji konkursu BRIdge Alfa. W szranki o dotacje będzie mogło stanąć więcej funduszy zalążkowych i venture capital, ponieważ rządowa agencja wprowadziła zmiany w dokumentacji naboru.

— Konkurs BRIdge Alfa od początku jest skierowany do szerokiegogrona odbiorców. Zależy nam na wybraniu najlepszych na rynku zespołów zarządzających i efektywnym wspieraniu spółek technologicznych w fazie „seed”. Szukamy inwestorów mających odpowiednie kompetencje i doświadczenie, którzy będą z powodzeniem rozwijać innowacyjne projekty. Nie ograniczamy przy tym formy ich działalności — mówi Arkadiusz Gierałt, dyrektor działu komercjalizacji NCBR.

Jak podkreśla, w naborze dotacyjnym mogą wziąć udział osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, fundacje, TFI, spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne. Arkadiusz Gierałt zwraca też uwagę, że kryteria ogłoszonegow sierpniu konkursu umożliwiały ubieganie się o granty zarówno podmiotom, które nie podlegają przepisom ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, jak i mającym obowiązek spełniać warunki określone we wspomnianej regulacji, uprawniające do prowadzenia działalności inwestycyjnej.

— Natomiast dzięki wprowadzonym ostatnio przez NCBR zmianom w szranki o dotacje będą mogły stanąć także podmioty, które nie dopełniły jeszcze ustawowego obowiązku rejestracji w Komisji Nadzoru Finansowego. Na dostosowanie się do wymogów ustawy będą miały sześć miesięcy od momentu podpisania umowy z NCBR. Wybierzemy zatem najlepszych z najlepszych, w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa — zapewnia Arkadiusz Gierałt.

Zmiany w dokumentacji naboru chwali Anna Zaleska, ekspert ds. dotacji unijnych w Crido Taxand. — Dobrze, że rządowa agencja dostrzegła problem wynikający z wytycznych BRIdge Alfa w kontekście przepisów dotyczących działania funduszy inwestycyjnych. Zmieniona dokumentacja konkursowa rozszerza katalog potencjalnych beneficjentów. Szkoda tylko, że dopiero teraz — mówi Anna Zaleska.

Jak dodaje, niektóre zespoły pozyskujące projekty na wczesnych etapach rozwoju mogą mieć jednak problem z przygotowaniem właściwej dokumentacji do 16 października. W ubiegłym roku nabór z działania 1.3.1 POIR cieszył się ogromną popularnością wśród funduszy kapitałowych. Spośród 112 wniosków, które wpłynęły do rządowej agencji, aż 90 dotarło do etapu oceny merytorycznej.

W wyniku ostrej selekcji ostatecznie wybrano 19 funduszy inwestycyjnych, których zadaniem jest przede wszystkim finansowanie projektów technologicznych na bardzo wczesnym etapie. Wówczas budżet konkursu wynosił450 mln zł. Tym razem na fundusze VC zainteresowane inwestycjami w pomysły na najwcześniejszym etapie rozwoju czeka aż miliard złotych.

O tym, jakie przedsięwzięcia mają największe szanse na grant, decydują kryteria wyboru projektów. — Kluczowy wymóg dotyczy doświadczenia zespołu wnioskodawcy w dziedzinie pozyskiwania i przygotowania do inwestycji projektów B+R na wczesnych etapach rozwoju. Istotna jest również adekwatność proponowanej strategii inwestycyjnej do zakładanych celów działania funduszu — podkreśla ekspertka Crido Taxand.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu