NCBR tasuje biotechnologiczne miliony

opublikowano: 31-01-2019, 22:00

Rekomendację do dofinansowania w programie InnoNeuroPharm uzyskały m.in. Celon Pharma i Pure Biologics.

Fundusze europejskie znów wspierają polskie firmy biotechnologiczne — a przy okazji ich akcjonariuszy. W czwartek Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło listę projektów, które rekomenduje do dofinansowania w ramach programu InnoNeuroPharm. Celem tego programu jest zwiększenie aktywności badawczo-rozwojoweji innowacyjności sektora farmaceutycznego, w tym w obszarze neuromedycyny.

Rekomendację uzyskało 11 projektów o łącznej wartości ponad 250 mln zł, a wsparcie z funduszy unijnych ma sięgnąć 178 mln zł. Kwota nie jest ostateczna — wielkość dofinansowania może się jeszcze zmienić, a wnioskodawcom, których projekty nie zostały zarekomendowane do dofinansowania, przysługuje prawo do wniesienia protestu. Powody do zadowolenia mają akcjonariusze Pure Biologics, spółki biotechnologicznej, która w grudniu zadebiutowała na rynku NewConnect. NCBR rekomenduje, by spółka otrzymała 30,1 mln zł dofinansowania na „opracowanie terapii na bazie immunoligandów, rekrutujących układ immunologiczny do walki z nowotworem”. Całkowita wartość projektu — licząc z wkładem własnym — to 39,9 mln zł. W końcówce czwartkowej sesji kurs spółki rósł o ponad 20 proc.

— Poszukiwanie nowych leków jest procesem kapitałochłonnym. Z tego powodu jesteśmy w stanie realizować samodzielnie na wczesnym etapie jedynie kilka takich projektów. Obecnie poszukujemyprzeciwciał w dwóch wskazaniach terapeutycznych — mówił w grudniu na łamach „PB" Filip Jeleń, prezes Pure Biologics.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Rekomendację do dofinansowania otrzymały też dwa projekty Celon Pharmy z dużego parkietu, związane z poszukiwaniem kandydatów na leki w terapii chorób o podłożu zapalnym. Łączna wartość dofinansowania to ponad 49 mln zł. Dwa inne projekty spółki, w ramach których ubiegano się o 46 mln zł wsparcia, rekomendacji nie otrzymały. Rekomendacji nie uzyskało też giełdowe OncoArendi Therapeutics, które chciało prawie 29 mln zł na wsparcie prac nad zastopowaniem cząsteczki OATD-01 w terapii sarkoidozy. OATD-01 to najbardziej zaawansowana cząsteczka spółki, wykazująca działanie przeciwzapalne i spowalniające proces włóknienia tkanek. Początkowo jako najbardziej prawdopodobne zastosowanie terapeutyczne cząsteczki wymieniano astmę. Astma to potencjalnie najwięcej pacjentów, ale też najbardziej konkurencyjny rynek. Sarkoidoza tymczasem jest „chorobą sierocą”, czyli rzadką, na którą nie ma leków i prowadzi się stosunkowo mało badań klinicznych.

— Gdybyśmy rozwijali ten projekt własnymi siłami, najbardziej atrakcyjnym dla nas scenariuszem byłoby badanie OATD-01 pod kątem sarkoidozy. Ostateczna decyzja zapadnie jednak w wyniku rozmów z potencjalnymi partnerami — mówił w listopadzie w rozmowie z „PB” Marcin Szumowski, prezes OncoArendi.

Rekomendacji nie uzyskała również Selvita, która ubiegała się o 24,5 mln zł na rozwój „innowacyjnych leków onkologicznych przy użyciu platformy fenotypowej opartej na syntetycznej letalności”. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy