Neoplan przyjmie najwięcej praktykantów

Dominika Bajer
14-06-2000, 00:00

Neoplan przyjmie najwięcej praktykantów

W ramach Międzynarodowego Programu Praktyk (ITEP), realizowanego przez Komitet Lokalny AIESEC Poznań, wielkopolskie firmy przyjmą 20 zagranicznych studentów. Neoplan Polska dla praktykantów przeznaczył aż 11 miejsc..

Firmy z Poznania i regionu od kilku lat uczestniczą w programie ITEP. Wśród współpracujących z AIESEC firm znajdują się Reemtsma, Nepolan Polska, Ernst & Young, Bank Handlowy i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Marketing i handel

— Praktykanci werbowani dla nas przez AIESEC mają dużą szansę na współpracę. Praktyki odbywają się w dziale marketingu i sprzedaży. W programie uczestniczymy od 1998 r., więc dotychczas dopiero dwie osoby zakończyły staż. W sumie chcemy przyjąć 11 stażystów — mówi Krystyna Woźniak, szef działu personalnego Neoplan Polska.

— Praktykantów przyjmujemy od kilkunastu lat. Ze względu na barierę językową staż jest możliwy tylko w zespołach organizacji targów. Przyjmujemy po trzech praktykantów rocznie. Przeważnie organizujemy praktyki 6-, 8-tyg., na dłuższe możemy sobie pozwolić tylko w wyjątkowych sytuacjach — informuje Anna Gąsiorowska, zastępca kierownika działu zatrudnienia MTP

Program organizowany przez AIESEC zakłada praktyki 6-, 8-tyg. lub roczne. Studenci chętniej korzystają z wymian wakacyjnych, roczny pobyt to znaczne koszty.

Mimo że studenci sami opłacają wyjazd na praktykę, zainteresowanie jest duże. Ponad 101 osób złożyło aplikacje. Kandydaci z poznańskich uczelni zdają specjalny test i uczestniczą w seminarium szkoleniowym OPSa . Koszt rekrutacji to około 300 zł.

Sponsoring niezbędny

— Dwumiesięczny staż pozwala na poznanie warunków pracy, zdobycie niezbędnego doświadczenia. Praktyki roczne adresowane są przede wszystkim do studentów, którzy chcą nawiązać współpracę stałą. Obecnie firmy najczęściej szukają specjalistów działu IT, od lat przyjmują stażystów do działów marketingu, zarządzania czy finansowych. Firmy płacą nam za znalezienie praktykanta od 200 do 1 tys. zł, opłacają pozwolenie na pracę, jeśli jest ono wymagane. Pensja gwarantowana studentowi jest wynikiem indywidualnej umowy, jednak nie może być niższa niż 1,2 tys. zł miesięcznie — mówi Andrzej Gołębiowski z AIESEC Poznań.

Głównym sponsorem stowarzyszenia jest Akademia Ekonomiczna w Poznaniu. Tylko w tym roku przeznaczyła 29 tys. zł na działalność AIESEC. Organizacja uzyskuje fundusze od sponsorów. Wiele firm, przyjmujących studentów, sponsoruje działanie komitetu. Koszt jednego projektu AIESEC Poznań to co najmniej 5 tys. zł. Wszyscy pracownicy komitetu są wolontariuszami.

W ramach Międzynarodowego Programu Praktyk (ITEP) Komitet Lokalny AIESEC w Poznaniu umożliwi w tym roku praktykę dwudziestu studentom z zagranicy. Tyle samo studentów z poznańskich uczelni odbędzie staż w zagranicznych firmach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Bajer

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Neoplan przyjmie najwięcej praktykantów