Nepentes idzie pod prąd CzekajĄc na wyniki

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 12-06-2008, 00:00

Mocne fundamenty bronią ubiegłorocznego debiutanta przed bessą

Silna korekta, z jaką rynek bezskutecznie walczy od wielu miesięcy, mocno daje się we znaki wielu spółkom. Można jednak znaleźć prawdziwe rodzynki, które mimo załamania koniunktury potrafią pomnażać wartość. Jedną z nich jest Nepentes. Firma działa na rynku farmaceutycznym. Pojawiła się na parkiecie w połowie grudnia. Od tego czasu jej kurs wzrósł o 32 proc., a od ceny emisyjnej blisko 60 proc. W tym samym czasie WIG stracił 24 proc. Na całym rynku lepszym wynikiem od Nepentesa może pochwalić się tylko kilka spółek, m.in. Oponeo i Astarta.

Notowania producenta farmaceutyków, choć mają chwile słabości, wyraźnie obrały trend wzrostowy. Akcje mają się dobrze, bo Nepentes notuje dynamiczną poprawę wyników. W I kw. skonsolidowane przychody oraz zyski rosły w tempie dwucyfrowym. Warto pochwalić spółkę za wzrost marży operacyjnej (z 21,6 do 22,6 proc.) i to mimo poniesionych kosztów rozbudowy struktur w kraju i za granicą. Procentuje rozbudowa działu handlowego. W pierwszych trzech miesiącach udało się zwiększyć sprzedaż produktów własnych o 59 proc. Dwie najważniejsze linie marek własnych (Iwostin i Emolium) powiększono o kilka pozycji asortymentowych i utrzymują dynamiczny przyrost udziałów rynkowych.

W minionym kwartale zapoczątkowano przebudowę struktury organizacyjnej grupy. Utworzono centralę odpowiedzialną za koordynację całego biznesu. Centrali podporządkowano oddziały handlowe w kraju oraz za granicą (w Bułgarii, na Litwie oraz w Rumunii i powstałe ostatnio spółki zależne w Czechach i na Słowacji) oraz produkcję i logistykę. Już wkrótce strategicznym rynkiem dla Nepentesa ma stać się Ukraina. Rozpoczęcie własnej działalności w tym kraju powinno nastąpić jeszcze w tym roku.

Dobre wyniki pierwszego kwartału oraz dobre perspektywy rozwoju sprawiły, że z zarządu zaczęły płynąć sugestie o możliwości podniesienia tegorocznych prognoz. Władze Nepentes przyznają, że prognoza na 2008 rok jest konserwatywna i nie uwzględnia wpływu na wyniki finansowe planowanych w tym roku akwizycji. Spółka jest w trakcie sezonu wiosenno-letniego, w którym notuje zwiększoną sprzedaż produktów z serii Iwostin Solecrin, zapewniających skórze ochronę przeciwsłoneczną. Jeśli ten sezon okaże się równie udany jak w poprzednich latach, to kolejne kwartały mogą być równie dobre jak pierwszy.

CzekajĄc na wyniki

Inwestorzy z napięciem będą czekali na wyniki II kw. Jeśli będą równie dobre jak kwartał wcześniej, to znacznie urosną szanse na podniesienie tegorocznych prognoz. Na razie szacunki zakładają osiągnięcie pond 120 mln zł sprzedaży i 17 mln zł zysku netto.

Maciej

Zbiejcik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu