NewConnect bije rekordy obrotów

Kamil Zatoński
opublikowano: 22-01-2010, 00:00

Gorący kapitał płynie na rynek alternatywny. Takiego handlu jeszcze tu nie było

Rekord wartości handlu z ubiegłego tygodnia — 81,9 mln zł — nie uchowa się zbyt długo. Nie ma wątpliwości, że to osiągnięcie uda się szybko poprawić, bo po wczorajszej sesji licznik obrotów (suma od początku tygodnia) przekraczał 101 mln zł. Wzrost zainteresowania małymi, często spekulacyjnymi, spółkami można zauważyć także na głównym parkiecie. Indeks sWIG80 zachowuje się na ostatnich sesjach wyraźnie lepiej, niż WIG20 i mWIG40.

Od początku roku indeks małych spółek giełdowych urósł o blisko 6 proc., przy wzrostach pozostałych wskaźników o — odpowiednio — 4 i 2,7 proc. NC Index wystrzelił tymczasem o ponad 8 proc. Pod względem stopy zwrotu gwiazdami są Cerabud (+350 proc.), DFP (ponad 100 proc.), Rodan czy Fast Finance (wzrost po kilkadziesiąt procent). Ale uwaga inwestorów skupiała się na pięciu spółkach, które wyróżniły się pod względem wielkości obrotu (patrz obok).

Liczby potwierdzają skokowy wzrost zainteresowania alternatywnym rynkiem. Biorąc pod uwagę średnią obrotów o nieco dłuższym horyzoncie (trzy miesiące), to w tym okresie nie było jeszcze ani jednej spółki, która osiągnęłaby średnie obroty wyższe niż 1 mln zł na sesję. Cztery spółki przekroczyły barierę 0,5 mln zł, a 19 — barierę 100 tys. zł. Biorąc pod uwagę 20 ostatnich sesji, wielkiej zmiany też nie widać. Co prawda przeciętna wartość obrotu papierami dwóch PSW Holding i Atonu HT urosła do odpowiednio 1,81 i 1,34 mln zł. Ale barierę 0,5 mln zł pokonały tylko cztery walory. Granicę 100 tys. zł pokonało natomiast 18 spółek notowanych na NewConnect.

Jakościowy skok przyniosło dopiero pięć ostatnich sesji. Dwóch wspomnianych liderów nakręciło średnie obroty odpowiednio na 4,18 i 2,36 mln zł, a WDM i Index Copernicus złamały barierę 1 mln zł. Blisko niej znalazł się też Eko Export. W sumie obroty aż 13 walorów przekroczyły 0,5 mln zł, a w przypadku 27 — 100 tys. zł. To dość dobre wyniki, biorąc pod uwagę kapitalizację firm z NewConnect (w sumie 2,5 mld zł) i wartość ich akcji wprowadzonych do obrotu (tzw. free float to niespełna 600 mln zł). Dzięki ostatniemu zrywowi relacja wartości obrotów free float do kapitalizacji — a więc płynność akcji — dla spółek z portfela NC Index poprawiła się na tyle, że okazała się być wyższa niż dla firm z indeksów mWIG40 i sWIG80.

Kto tak ochoczo kupuje akcje na małej giełdzie? W grę wchodzą mimo wszystko tylko drobni inwestorzy. Świadczyć może o tym nie tylko skala obrotów (mimo rekordów wciąż relatywnie niska, bo liczona na dziesiątki, a nie setki milionów złotych), ale także rosnąca na forach internetowych popularność tematów poświęconych spółkom z alternatywnego rynku. To zawsze dobry wyznacznik kierunku, w którym płynie gorący kapitał. Jeśli zainteresowanie nie zniknie tak szybko, jak się pojawiło, będzie szansa, by z cienia wyszła całkiem spora grupa firm, które regularnie notują śladowe obroty, a większość sesji kończy się dla nich bez zawarcia żadnej transakcji. W przypadku aż 38 emitentów średnia obrotów z ostatnich trzech miesięcy nie przekroczyła 10 tys. zł. W ostatnich tygodniach — biorąc pod uwagę średnią z 20 sesji i z 5 sesji — grupa ta co prawda zmniejszyła się, ale i tak wciąż jest bardzo liczna (30 spółek).

Oni przyciągają inwestorów

Najchętniej handlowane spółki z NewConnect

1. Grupa PSW Holding

2. Aton HT

3. WDM

4. Eko Export

5. Euroimplant

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane