NewConnect dotrze dziś do Rzeszowa

Adrian Boczkowski
opublikowano: 30-09-2009, 00:00

Właściciele spółek mogą

Właściciele spółek mogą

skuteczniej zabezpieczyć

się przed wrogim

przejęciem na NewConnect

niż na rynku głównym.

Po Tarnowie, Gdyni i Olsztynie NewConnect zawita dziś do Rzeszowa. To kolejne miasto, w którym lokalni przedsiębiorcy mają okazję do bezpośrednich spotkań ze specjalistami rynku kapitałowego w ramach seminariów "NewConnect — rynek giełdowy dla sektora MSP". Rejestracja oraz informacje o kolejnych spotkaniach, które organizuje "Puls Biznesu" wraz z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), znajdują się na stronie bbp.pb.pl/nc.aspx.

Zamiast banku

Nieduże firmy, szczególnie młode, mają problem z kredytami. Są one dla nich często niedostępne lub zbyt drogie. Rozwiązaniem dla skokowego wzrostu skali działania może być w takim przypadku NewConnect, który wybra-ło w dwa lata ponad 100 spółek.

— GPW udało się stworzyć najbardziej dynamiczny rynek w Europie, który trafił w potrzeby zarówno spółek, jak i inwestorów. Małe i średnie spółki otrzymały już od inwestorów na realizację zamierzeń ponad 460 mln zł (emisje pierwotne i wtórne). Uzyskanie kapitału jest do tego stosunkowo tanie i szybkie, a sam zastrzyk gotówki bezzwrotny. Dodatkowo emitenci otrzymują darmową promocję jako spółki publiczne — mówi Andrzej Szurek, który z ramienia Giełdy Papierów Wartościowych zachęca nieduże spółki do wykorzystania szans, jakie stwarza NewConnect.

Nie tylko SA

Na rynku głównym GPW, który jest przeznaczony dla większych przedsiębiorstw, mogą być notowane wyłącznie spółki akcyjne. Tymczasem rynek alternatywny stwarza szersze możliwości.

— Na NewConnect mogą debiutować również spółki komandytowo-akcyjne — zauważa Izabella Żyglicka, partner zarządzający w kancelarii adwokatów i radców prawnych Izabella Żyglicka i Wspólnicy.

W takim przypadku przynajmniej jeden z dotychczasowych właścicieli jest komplementariuszem, który za cenę odpowiadania całym osobistym majątkiem uzyskuje gwarancję, że bez własnej inicjatywy nie straci kontroli nad spółką.

— Poza uprzywilejowaniem akcji co do głosu czy osobistym prawie do powoływania członków organów spółki, zapisanym w statucie, w spółce komandytowo-akcyjnej niemożliwe jest wrogie przejęcie. Komplementariusz, który prowadzi sprawy spółki, jest bowiem nieodwoływalny — wyjaśnia Izabella Żyglicka.

Trochę praktyki

Właściciele spółek, którzy chcieliby je upublicznić, mają z reguły wiele wątpliwości co do funkcjonowania ich firmy w nowych realiach. O tym, jak w praktyce przebiega proces wejścia na NewConnect, z jakimi kosztami się wiąże, a także, jakie obowiązki informacyjne należy spełniać i czy są one uciążliwe, opowie Andrzej Przewoźnik, prezes DM Capital Partners. Oprócz spojrzenia na NewConnect z perspektywy brokera, Przemysław Rawecki z Noble Securities przekaże informacje o tym, jak wejść na NewConnect za pół ceny. Bezzwrotna dotacja z UE może pokryć 50 proc. faktycznie poniesionych kosztów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane