Nexera konsoliduje światłowody

opublikowano: 09-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Hurtowy operator telekomunikacyjny kupił infrastrukturę lokalnego operatora spod Łodzi. To już jego piąta transakcja konsolidacyjna.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • kogo konkretnie przejęła Nexera i jak dzięki temu zwiększy się zasięg jej sieci,
  • do ilu gospodarstw domowych są doprowadzone światłowody Nexery i w jakim tempie urośnie jej sieć w najbliższych latach,
  • ilu klientów korzysta z sieci operatora,
  • jak wygląda polski rynek hurtowego dostarczania infrastruktury światłowodowej.

„W segmencie infrastruktury stacjonarnej będzie postępowała konsolidacja i ostatecznie na rynku zostanie tylko kilku operatorów sieci dostępowych" - mówiła na początku stycznia w PB Marta Wojciechowska, prezes Fiberhostu, jednego z największych hurtowych operatorów światłowodowych w Polsce. O kolejnym kroczku na drodze konsolidacji poinformowała właśnie Nexera, jeden z największych konkurentów Fiberhostu.

Nexera kupuje większość infrastruktury światłowodowej firmy Citynet, która ma sieć w powiatach brzezińskim i łódzkim. W jej zasięgu jest ok. 20 tys. gospodarstw domowych, a mniejszy operator zobowiązał się, że rozbuduje ją o kolejnych 10 tys. adresów.

Transakcja nie obejmuje infrastruktury Citynetu w powiecie zgierskim, która powstała niedawno przy wsparciu unijnym i nie może być jeszcze wystawiana na sprzedaż.

- Zakupy i integracja istniejącej infrastruktury światłowodowej to, obok inwestycji własnych, kluczowy element rozwoju sieci dostępowej Nexery. W wyniku obustronnie korzystnej umowy w naszym zasięgu znalazły się kolejne gospodarstwa domowe w regionie łódzkim. Citynet stał się nie tylko naszym największym partnerem w tym regionie, ale również długofalowym partnerem biznesowym - mówi Jacek Wiśniewski, prezes Nexery, cytowany w komunikacie spółki.

Gigantyczne inwestycje:
Gigantyczne inwestycje:
Nexera, kierowana przez Jacka Wiśniewskiego, jest jedną z kilku firm budujących infrastrukturę światłowodową w ogólnopolskiej skali m.in. na terenach wiejskich. Firma podaje, że jej wieloletni budżet inwestycyjny opiewa na 2,5 mld zł, z czego ok. 700 mln zł pochodzi z publicznych dotacji.
materiały prasowe

Dla Nexery to szósta i do tej pory największa transakcja zakupu sieci od mniejszych operatorów. Wcześniej spółka kupowała światłowody od firm w województwach świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Nexera została założona przez Nokię, ale obecnie jej dominującym akcjonariuszem jest fundusz Infracapital. Infrastruktura światłowodowa spółki, udostępniana innym operatorom telekomunikacyjnym, dociera obecnie do 0,5 mln gospodarstw domowych, przede wszystkim w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Duża jej część została zbudowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, którego celem było pokrycie światłowodami tzw. białych plam na terenach wiejskich.

„Na koniec 2022 r. w zasięgu naszej sieci było 500 tys. gospodarstw domowych. Zbudowanie i pozyskanie sieci o tym zasięgu zajęło nam nieco ponad 5 lat. W ciągu najbliższych 2-3 lat chcemy przekroczyć poziom 1 mln gospodarstw domowych w zasięgu naszej dostępowej sieci światłowodowej, a w samym 2023 r. - zwiększyć zasięg o przynajmniej 200 tys. Z dostępu do internetu dzięki sieci Nexery korzystają już internauci w ponad 100 tys. domów i mieszkań. Są to abonenci usług świadczonych przez 53 operatorów detalicznych" - informuje spółka w odpowiedzi na nasze pytania.

Poza Nexerą na światłowodowym rynku hurtowym działa kilku dużych graczy. Największym operatorem sieci światłowodowych, udostępnianych innym firmom, jest Orange, który część aktywów (głównie na terenach wiejskich) wydzielił do spółki Światłowód Inwestycje. Połowę udziałów w tej firmie ma holenderska grupa APG. Z kolei Play po przejęciu UPC część aktywów światłowodowych wniósł do spółki Polski Światłowód Otwarty (dawniej FiberForce), w którą zainwestował fundusz InfraVia.

Ponad 1,1 mln gospodarstw domowych ma w zasięgu Fiberhost, powstały w wyniku podziału Inei i kontrolowany przez fundusz infrastrukturalny Macquarie. Sporą sieć światłowodową ma też państwowy Tauron.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane