NFI Victoria zmieni wkrótce właściciela

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 26-02-2009, 00:00

Narodowy Fundusz Inwestycyjny z 25 mln zł gotówki zacznie nowe życie. Pod skrzydłami domu maklerskiego.

Fundusz przekroczy Rubikon z pomocą Rubicon Partners

Narodowy Fundusz Inwestycyjny z 25 mln zł gotówki zacznie nowe życie. Pod skrzydłami domu maklerskiego.

Błogosławieni cierpliwi, albowiem się doczekają — taki jest morał historii akcjonariuszy NFI Victoria. Od lat żyli nadzieją, że spółka wydmuszka zacznie prowadzić działalność. Marzenia mogą się niedługo ziścić. Według naszych informacji, wkrótce fundusz będzie miał nowego właściciela, a w transkację zaangażowany jest Dom Maklerski Rubicon Partners.

Z niejednego pieca

Broker odmawia komentarza, "PB" udało się jednak odkryć tropy, które prowadzą od Victorii do Rubiconu. Główny to Adam Stolarz, który od trzech tygodni jest szefem NFI Victoria. Jego oficjalne CV mówi o pracy m.in. dla Ministerstwa Skarbu Państwa, Agencji Rozwoju Przemysłu, Telekomunikacji Polskiej i zasiadaniu w radzie nadzorczej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Nam udało się ustalić, że od pewnego czasu pracuje dla Rubicon Partners. Nie udało nam się z nim skontaktować, bo przebywa na urlopie.

Przejęcie lub rodzina

Rubicon Partners powstał w 2008 r. Mniejszościowym jego akcjonariuszem jest BB Investment (BBI), poznańska grupa, która ma w portfelu cztery NFI: fundusz private equity BBI Capital, BBI Development zajmujący się deweloperką, BBI Zeneris działający w branży energii odnawialnej i NFI Magna Polonia, która we współpracy z Mediatelem staje się holdingiem telekomunikacyjnym.

Jeden z możliwych, ale najmniej prawdopodobny scenariusz to włączenie Victorii do rodziny BBI. Bardziej realne, że Rubicon chce wykorzystać fundusz jako wehikuł złożonej transakcji np. odwrotnego przejęcia. Udowodnił, że potrafi znaleźć zainteresowanego i dobić targu.

NFI Magna Polonia miała posłużyć do wejścia na GPW ukraińskiego banku. Plan w ostatniej chwili rozsypał się z powodu kryzysu politycznego na Ukrainie. Ostatecznie doszło do współpracy z Mediatelem i stworzenia na bazie Magny holdingu z branży telekomunikacyjnej.

Victoria, która dysponuje około 25 mln zł gotówki, może być łakomym kąskiem do przejęcia. Tym bardziej że Rubicon potrafi zdobywać kapitał dla firm — kilka miesięcy temu uplasował prywatną emisję akcji o wartości 12 mln zł dla Voxela, spółki z branży medycznej.

Koniec niepewności

Jeśli nasze informacje się potwierdzą, zakończy się kilkuletnia burzliwa historia trzech NFI: Fortuna, Victoria i 01. Pod koniec 2006 r. zapadła decyzja o likwidacji funduszy. Jednak w październiku 2007 r. Buskot Trading Limited, tajemniczy podmiot zarejestrowany na Cyprze, przejął kontrolę nad NFI Fortuna. W listopadzie 2007 r. inny cypryjski podmiot: Keystar Holdings Limited przejął Victoria NFI, a kilka tygodni później 01 NFI trafił w ręce kolejnego tajemniczego inwestora — Dryton Holdings.

Pierwszymi decyzjami nowych właścicieli było cofnięcie decyzji o likwidacji funduszy. Następnie na wiele miesięcy zapadła cisza.

W lutym 2008 r. "Puls Biznesu" jako pierwszy napisał, że NFI Fortuna pracuje nad nową strategią, którą będzie fundusz działający w branży medycznej. Dwa miesiące później ten zamiar oficjalnie potwierdził prezes funduszu Yair Segal. Niespodziewanie tydzień później ogłoszono zamiar połączenia trzech funduszy. Formalnie przejmującym była Victoria, ale zapowiedziano, że podmiot będzie realizował strategię Fortuny. Eksperci podawali w wątpliwość sens fuzji wskazując, że każdy z podmiotów dysponuje tarczą antypodatkową i mógł zostać sprzedany. Pomysłodawcy fuzji przekonywali, że dzięki niej powstanie podmiot z większym kapitałem, co pozwoli na rozwijanie nowego przedsięwzięcia.

Grzegorz Nawacki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / NFI Victoria zmieni wkrótce właściciela