NFZ ma kasę tylko na kaprysy - prasa "ND"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-02-2006, 06:59

Narodowy Fundusz Zdrowia ma poważny problem jakim kolorem i jakimi meblami ozdobić swoje biura w Warszawie. Ogłosił przetarg na aranżację trzech kondygnacji siedziby przy ul. Grójeckiej. To nie żart - zastrzega się "Nowy Dzień".

Narodowy Fundusz Zdrowia ma poważny problem jakim kolorem i jakimi meblami ozdobić swoje biura w Warszawie. Ogłosił przetarg na aranżację trzech kondygnacji siedziby przy ul. Grójeckiej. To nie żart - zastrzega się "Nowy Dzień".

    Do wydania NFZ ma kilkaset tysięcy złotych. Za przetarg odpowiada w funduszu Zdzisław Drożak. Gdy dziennikarze "ND" podali się za firmę od aranżacji wnętrz, wyjaśnił im: - Proszę określić swój pomysł i przesłać do końca lutego. A na czym może polegać taki pomysł? Drożak tłumaczy: - No kolory ścian, wykładziny. Będą też mebelki, ale to w późniejszym projekcie.

    To oznacza, że NFZ ma tyle kasy, by fundować sobie speców, którzy doradzą, przy jakim kolorze ścian i na jakim fotelu praca urzędnika jest najbardziej komfortowa. Jak to jest, że szef NFZ Jerzy Miller potrafi walczyć z lekarzami o każdą złotówkę, a z drugiej strony zgadza się na kolorowe fanaberie za setki tysięcy?

    Sam prezes był dla gazety nieuchwytny. Aneta Styrnik z NFZ najpierw zaprzeczyła, że przetarg ma dotyczyć wystroju wnętrz. Potem jednak przyznała, że wystrój także wchodzi w grę, choć "70 proc. prac adaptacyjnych będzie dotyczyło pomieszczeń serwerowni oraz instalacji elektrycznej, okablowania budynku i zasilania obiektu".

    Dlaczego NFZ wydaje publiczne pieniądze na projektowanie wystrojów? Na to pytanie Styrnik nie chciała już odpowiedzieć. To kolejny kosztowny kaprys NFZ. Ostatnio prezes Funduszu wydał blisko 2 mln zł na nagrody dla swoich pracowników. Szczególnie wyróżnił dyrektorów z centrali, którzy w ubiegłym roku zasłużyli się... oszczędnościami podczas przygotowań kontraktów z lekarzami.

    Pieniądze, które NFZ wydaje lekką ręką na wystrój, mogłyby uratować życie niejednego pacjenta. Starczyłyby choćby na kilkadziesiąt dawek szczepionek dla śmiertelnie chorych na czerniaka, którzy leczyli się w Wielkopolskim Centrum Onkologii. NFZ nie chciał finansować tego leczenia, tłumacząc, że to eksperyment naukowy. Tyle że eksperyment był skuteczny, a patronował mu Komitet Badań Naukowych. Dlatego chorzy muszą szukać sponsorów - wyjaśnia "Nowy Dzień".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane