Nić, która prowadzi do dotacyjnego kłębka

opublikowano: 11-10-2018, 22:00

Spółki, które odpowiednio wcześnie zaplanują etapy budowania strategii innowacji, będą miały więcej szans na granty

Mali i średni gracze, którzy chcą mieć silną pozycję na rynku, muszą stale się rozwijać. Jedną ze strategii możliwych do zastosowania przez spółki jest przygotowanie oferty produktowej bazującej na innowacjach. Przedsiębiorcy powinni liczyć się z koniecznością przeprowadzenia własnych prac naukowych lub ich zakupu od wyspecjalizowanych w tej dziedzinie instytucji. Nie jest to proste zadanie. Wiąże się z ponoszeniem kosztów związanych nie tylko z pracami B+R, lecz także z przygotowaniem rozwiązania do wdrożenia na rynek. W sukurs maluchom przychodzą granty na nowinki.

Martyna Złotowska, konsultant w dziale doradztwa biznesowego i
zarządzania innowacjami w Crido, podkreśla, że dla firm stawiających pierwsze
kroki w prowadzeniu projektów współfinansowanych z pieniędzy unijnych udział w
konkursie „Bony na innowacje — etap I” jest świetną okazją, by przygotować się
do kolejnych, bardziej wymagających naborów.
Zobacz więcej

POLIGON DOŚWIADCZALNY:

Martyna Złotowska, konsultant w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido, podkreśla, że dla firm stawiających pierwsze kroki w prowadzeniu projektów współfinansowanych z pieniędzy unijnych udział w konkursie „Bony na innowacje — etap I” jest świetną okazją, by przygotować się do kolejnych, bardziej wymagających naborów. Fot. Marek Wiśniewski

Szybka ścieżka i bony

Jednym z najpopularniejszych instrumentów dotacyjnych wśród przedstawicieli biznesu realizujących projekty B+R jest szybka ścieżka, czyli poddziałanie 1.1.1 programu Inteligentny Rozwój (POIR). Każda innowacyjna firma może w niej dostać wsparcie w wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Nabór jest podzielony na rundy, a jego ostatni dzień przypada na 14 grudnia. Strumień unijnego dofinansowania w wysokości 700 mln zł popłynie do innowatorów, którzy prowadzą projekty poza województwem mazowieckim. Dlatego firmy z Mazowsza, które chcą powalczyć o granty, powinny zdecydować się na realizację przedsięwzięć w innych regionach.

Jeżeli przedsiębiorca nie planuje jednak prowadzić własnej działalności naukowo-badawczej, ale chce współpracować z fachowcami z tej dziedziny, powinien wziąć udział w konkursie „Bony na innowacje — etap I” (poddziałanie 2.3.2 POIR). Dzięki dotacjom firma może zlecić naukowcom opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi, technologii lub projektu wzorniczego. Przedsiębiorca otrzyma też możliwość skorzystania z aparatury badawczej.

— Bony na innowacje to szczególnie przyjazny program dla firm, które po raz pierwszy stają w szranki po wsparcie z UE. Ocena projektów trwa tu tylko 60 dni. Przedsiębiorcy, którym brakuje kapitału, często otrzymują szybciej decyzję o przyznaniu finansowania. Dzięki rychłej ocenie firmy mogą ruszyć z projektami tuż po złożeniu wniosków — mówi Martyna Złotowska, konsultant w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido.

Sieć innowacji

Dodaje, że jedynym kosztem kwalifikowanym w naborze są wydatki związane z zakupem usługi. Dzięki temu rozliczenie przedsięwzięć idzie przedsiębiorcom jak z płatka.

— Dla firm stawiających pierwsze kroki w prowadzeniu projektów współfinansowanych z pieniędzy publicznych udział w tym konkursie jest świetną okazją, aby przygotować się do bardziej wymagających naborów — zaznacza Martyna Złotowska.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przeznaczyła na poddziałanie 2.3.2 POIR 70 mln zł. Maksymalne wsparcie dla beneficjenta może wynieść 400 tys. zł. Aby firma mogła zasłużyć na miano innowatora, musi działać profesjonalnie na każdym etapie tworzenia innowacji. Zanim rezultat prac badawczych zostanie wdrożony na rynku, przedsiębiorca powinien pomyśleć o prawach do procesu wytwarzania danego rozwiązania, a także zwrócić uwagę na zewnętrzne atrybuty produktu i konieczność wykonania projektu wzorniczego.

Jeżeli do komercjalizacji przedsięwzięcia innowator potrzebuje sprawdzonych, nowatorskich rozwiązań, może powalczyć o wsparcie z programu „Sieć Otwartych Innowacji”, czyli działania 2.2 POIR. Michał Chwieduk, ekspert biura rozwoju i innowacji z Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), podkreśla, że to jedyny nabór dotacyjny w Europie, który finansuje transfer technologii. Dzięki temu nie pracują one na rzecz tylko jednej firmy, ale są wykorzystywane wielokrotnie.

— Łączymy właścicieli innowacyjnych rozwiązań z przedsiębiorstwami, które chcą kupić do nich licencje, patenty, know-how, a następnie je wdrożyć — zaznacza Michał Chwieduk.

Kto może stać się posiadaczem oryginalnych technologii? Zarejestrowane w Polsce firmy MŚP i start-upy. Szanse na wsparcie mają zarówno na etapie przygotowania transakcji, jak i jej finansowania. Dotacje pokryją koszty zakupu technologii lub uzyskania do niej licencji, patentów, know-how i innych praw własności intelektualnej. Na to ARP przeznaczyła 78 mln zł.

Postawić na wzornictwo

Jeśli w opracowywanych rozwiązaniach potrzebne są projekty wzornicze, warto zainteresować się konkursem „Design dla przedsiębiorców” (poddziałanie 2.3.5 POIR).

— Dzięki dotacjom planowane do wdrożenia produkty staną się bardziej atrakcyjne dla odbiorców i przyniosą firmom większe zyski — uważa Martyna Złotowska.

Anna Forin, dyrektor departamentu usług proinnowacyjnych w PARP, podkreśla, że spółki, które chcą stanąć w szranki o wsparcie, muszą mieć wstępny audyt potwierdzający zasadność i planowany zakres projektu wzorniczego.

Przedsiębiorcy otrzymają dotacje na współpracę z projektantami, którzy sprawdzą potencjał wzorniczy ich firm. Spece od dizajnu pomogą wnioskodawcom opracować m.in. funkcjonalne rozwiązania produktowe i optymalną technologię ich wytwarzania. Program przewiduje również dofinansowanie inwestycji, które umożliwią wprowadzenie produktów na rynek. Z przeprowadzonego przez PARP badania wynika, że 59 proc. przedstawicieli biznesu uważa, że wzornictwo decyduje o ostatecznym sukcesie produktu. Podobnie sądzi 68 proc. projektantów i menedżerów od dizajnu. Firmy coraz chętniej korzystają z zewnętrznych speców od wzornictwa, bo nie opłaca się im prowadzić własnych działów w tej dziedzinie. Poza tym fachowcy proponują kompleksowe usługi — od pomysłu do doradztwa przy wdrożeniu i produkcji. Konkurs jest przeznaczony dla MŚP z całego kraju, z wyjątkiem makroregionu Polska Wschodnia. Czeka na nie 70 mln zł.

Zabezpieczyć wynalazki

Dotacje mogą pomóc również w zabezpieczeniu wynalazków. W Polsce najbardziej popularną strategią ochrony własności intelektualnej jest tajemnica przedsiębiorstwa.

— Takie rozwiązanie sprawdza się tylko w niektórych przypadkach. Najczęściej wiąże się z dużym ryzykiem niepożądanego wycieku informacji poza spółkę. Grożą jej wówczas ogromne straty finansowe związane ze spadkiem sprzedaży, bo na rynku pojawiły się podobne lub takie same produkty — tłumaczy Martyna Złotowska.

Przyznanie patentu na zgłoszony wynalazek daje przedsiębiorcy prawo do wyłącznego korzystania z innowacji i zarabiania na niej. Granty na pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem i realizacją ochrony prawnej stworzonych przez firmy rozwiązań są dostępne w działaniu 2.3.4 POIR. Każdy przedsiębiorca może powalczyć o dotację w wysokości do 500 tys. zł i przeznaczyć ją na usługi pełnomocnika zawodowego, tłumaczenia dokumentów patentowych i opłat urzędowych. W puli jest 50 mln zł. Wnioski można składać do 29 listopada.

Warto podkreślić, że z wdrażaniem nowatorskich rozwiązań wiążą się konkretne wydatki, w tym m.in. dotyczące zakupu maszyn i urządzeń, a także wartości niematerialnych i prawnych. Innowatorzy, którzy zakończą projekty dofinansowane „Bonami na innowacje” i prawidłowo je rozliczą, mogą skorzystać z kolejnego instrumentu — „Bonów na inwestycje”. Po sfinalizowaniu badań mogą wdrożyć rozwiązania dzięki unijnym pieniądzom na zakup maszyn i urządzeń. Każda firma ma szansę na wsparcie w wysokości 560 tys. zł. © Ⓟ

Cykl o grantach

„Dotacje dla firmy” to cykl artykułów, w którym w przystępny sposób przedstawiamy, w jakich konkursach przedsiębiorcy mogą zdobyć fundusze unijne na różne obszary działalności. Kolejne odcinki: granty na eksport, m.in. konkursy Internacjonalizacja MŚP, Polskie Mosty Technologiczne, Go to Brand (publikacja 19 października), unijne wsparcie na dizajn i wzornictwo, m.in. konkursy Wzór na konkurencję i Design dla przedsiębiorców (publikacja 26 października) i dotacje unijne dostępne w Regionalnych Programach Operacyjnych (publikacja 9 listopada).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu