Nie będzie Polskiego Banku Apeksowego

opublikowano: 15-05-2019, 12:50

Nadzór rozpatrzył skargę na swoją wcześniejszą decyzję, uznał że była właściwa i pogrzebał nadzieje spółdzielców na trzeci bank zrzeszający.

 To był mega gorący temat końcówki 2018 r. W listopadzie Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła licencji operacyjnej Polskiemu Bankowi Apeksowemu, nowej instytucji na rynku bankowości spółdzielczej, zrzeszającej banki, które z różnych powodów nie chciały należeć do dwóch pozostałych zrzeszeń, głównie Banku BPS.

Latem 2017 r. PBA dostał wstępną zgodę KNF na uruchomienie działalności podczas kuriozalnego głosowania, w którym przewodniczący, jego zastępcy wstrzymali się od głosu większość komisji wstrzymała się od głosy. Wniosek przeszedł dwoma głosami na tak.

Za utworzeniem PBA mocno lobbował Grzegorz Bierecki, senator PiS, twórca SKOK i pilotował ustawę, która umożliwiła utworzenie trzeciego zrzeszenia spółdzielców, w końcówce procesu legislacyjnego wprowadzając korzystną dla takiego podmiotu poprawkę, obniżającą próg minimalnego kapitału dla nowego banku. Jesienią 2018 r. zwołał komisję senacką, przed którą przedstawiciele nadzoru tłumaczyli się dlaczego PBA blisko od roku czeka na licencję.

Specjalne posiedzenie komisji odbyło się również po tym jak KNF odmówiła spółdzielcom licencji operacyjnej. PBA natychmiast odwołał się od tej decyzji. Druga instancją w tym postępowaniu jest również KNF, tyle że sprawą zajmuje się inna komórka niż za pierwszym razem.

Podtrzymanie decyzji z pierwszej instancji oznacza, że spółdzielcom z PBA pozostała już tylko ścieżka odwoławcza przed WSA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: eugeniusz twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy