Nie będzie zmiany właściciela

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 24-06-2004, 00:00

Eurobank dostanie 30 mln zł. Będzie to druga z serii czterech planowanych podwyżek kapitału.

We wtorek odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy Eurobanku. Ponieważ spółka miała za 2003 r. stratę 31,6 mln zł, udziałowcy będą musieli podjąć uchwałę o dalszym jej funkcjonowaniu.

— Planowane straty za ubiegły rok i pierwszy kwartał 2004 r. nie powinny nam przeszkodzić w osiągnięciu w całym roku wyniku finansowego blisko zera — mówi Sławomir Łukasiewicz, prezes Eurobanku.

Kto da kapitał

Akcjonariusze zdecydują, jak pokryć ujemny wynik finansowy za 2003 r. Mają również podwyższyć kapitał prawie o 30 mln zł. Emisja jest skierowana do firmy LOOK Finansowanie Inwestycji, głównego udziałowca (spółka należąca do syna zmarłego niedawno Mariusza Łukasiewicza, założyciela banku).

Z prawa poboru zostali wyłączeni inni akcjonariusze. Jest to efekt zobowiązania Eurobanku do realizacji programu naprawczego przejętego Banku Społem (program został zaakceptowany przez Komisję Nadzoru Bankowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny).

— To będzie drugie w tym roku dokapitalizowanie. Kolejne planujemy na koniec 2004 r., a następne w 2005 r. W sumie w tym i w przyszłym roku dostaniemy od LOOK Finansowanie Inwestycji 100 mln zł — podkreśla Sławomir Łukasiewicz, brat założyciela banku.

Zaznacza, że nie ma planów zmiany inwestora. Po niedawnej nagłej śmierci założyciela na rynku pojawiły się spekulacje, że bank miałby zostać wystawiony na sprzedaż.

— Nie wykluczam, że w przyszłości inwestor wejdzie do banku, ale pakiet strategiczny pozostanie w rękach LOOK Finansowanie Inwestycji — zapewnia Sławomir Łukasiewicz.

Dzięki dokapitalizowaniu banku jego fundusze własne wzrosły z 62 mln zł na koniec 2003 r. do ponad 150 mln zł na koniec pierwszego kwartału 2004 r. Umożliwiło to mu przeskoczenie z piątej do czwartej dziesiątki największych banków w Polsce.

Czas na kredyty

Kapitały są bankowi potrzebne do realizacji planów przyspieszenia rozwoju.

— Zbudowaliśmy już sieć 106 placówek. Jeśli będziemy otwierać nowe, to niewiele i tylko w najciekawszych miejscach. Kładziemy teraz nacisk na sprzedaż kredytów i depozytów. Nie wykluczamy uzupełnienia oferty o nowe produkty — mówi Sławomir Łukasiewicz.

Być może jeszcze w tym roku klienci dostaną dostęp do jego oferty przez internet, ale — jak twierdzi prezes Eurobanku — nie jest to priorytet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie będzie zmiany właściciela