Nie każdego zatrzyma wyższa pensja

opublikowano: 17-05-2018, 22:00

Pracownicy wciąż cenią pozapłacowe benefity, ale coraz większe znaczenie ma dla nich zaangażowanie pracodawcy w CSR — wynika z badania Michael Page.

Perspektywa lepszych zarobków skłoniłaby do zmiany miejsca zatrudnienia nie więcej niż połowę badanych przez firmę Michale Page. W pierwszym kwartale tego roku 43 proc. respondentów jej cyklicznego sondażu Confidence Index uznało to za ewentualny powód poszukiwania nowego miejsca pracy. W raporcie z ankiety zwrócono uwagę, że zaoferowanie wyższej pensji może już nie wystarczyć, aby przyciągnąć do firmy największe talenty.

96,7 proc. Tylu badanych pracowników uznało relacje z przełożonym i współpracownikami za bardzo istotny aspekt życia zawodowego…

89,8 proc. …a dla tylu ważna jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

Chcą się doskonalić

Z badania wynika, że dobra atmosfera w pracy jest czynnikiem, który najbardziej przyciąga kandydatów do danego przedsiębiorstwa. Niemal wszyscy ankietowani uznali relacje z przełożonym i współpracownikami za bardzo istotny aspekt życia zawodowego. Na drugim miejscu jest dostęp do profesjonalnych szkoleń. Dla 94 proc. respondentów może to być powodem wpływającym na decyzję o wyborze określonego pracodawcy.

— Polacy są ambitni i zależy im na nabywaniu nowych kompetencji. Wielu z nich wskazało potrzebę rozwoju umiejętności jako potencjalnypowód zmiany pracy. Chęć uczenia się jest większa wśród młodych pracowników, o czym świadczy wynik 75,2 proc. udzielonych odpowiedzi, a maleje wśród starszych osób. Skorelowane jest to zapewne z tym, że młodsi kandydaci chcą zdobyć jak największe doświadczenie zawodowe, które pozwoli im osiągnąć lepszą pozycję na rynku — mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page, członek zarządu Polskiego Forum HR.

Kariera karierą, ale…

Duże znaczenie Polacy przykładają także do godzenia życia zawodowego z prywatnym. Dla niemal 9 na 10 respondentów jest to ważny aspekt.

— Jednym z elementów poprawy takiej równowagi może być np. wprowadzenie elastycznych godzin pracy. Według badania, takie rozwiązanie jest istotne dla 62 proc. Polaków. W utrzymaniu tzw. work-life balance pomóc może również stworzenie pracownikom możliwości wykonywania części pracy zdalnie. Według sondażu, jest ona ważna dla ponad połowy, bo 50,2 proc. respondentów — zwraca uwagę Piotr Dziedzic.

Respondenci mają też nowe oczekiwania co do benefitów pozapłacowych. Dla zdecydowanej większości (85 proc.) wciąż atrakcyjny jest pakiet prywatnej opieki zdrowotnej. Jednocześnie ponad 70 proc. ankietowanych przyznało, że do nowego miejsca pracy mogłoby ich przyciągnąć dodatkowe ubezpieczenie na życie. Dla kandydatów do pracy nie bez znaczenia są też karty sportowe, co wskazało 52,9 proc. ankietowanych, a zatrudnieni wciąż doceniają posiadanie podstawowych narzędzi służbowych. Według 65 proc. badanych wartościowe jest dysponowanie laptopem czy telefonem od pracodawcy, a 49,2 proc. — możliwość korzystania z samochodu służbowego. Przestrzeganie przez pracodawcę zasad społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) także nie jest bez znaczenia. Uwagę na to zwraca ponad 66 proc. ankietowanych, a co trzeci jako powód potencjalnej zmiany zatrudnienia wskazał potrzebę pracy w bardziej etycznym przedsiębiorstwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu