Nie ma porozumienia ws. nowych sankcji dla Iranu

PAP
opublikowano: 07-08-2008, 06:32

Wśród sześciu mocarstw nie ma konkretnego porozumienia ws. nowych sankcji dla Iranu w odpowiedzi na jego kontrowersyjny program atomowy - powiedział w środę rosyjski ambasador przy ONZ Witalij Czurkin.

Dyplomata poinformował dziennikarzy, że niektórzy przedstawiciele państw prowadzących rozmowy na temat dalszych posunięć wobec Teheranu wysunęli propozycję nałożenia czwartej serii represji.

"Nie było jednak w tej kwestii żadnych konkretnych porozumień, czy jakichkolwiek umów" - dodał Czurkin.

"Najważniejsze jest pamiętać, że ścieżka negocjacyjna jest otwarta, podąża się nią, jest kontakt między stronami" - podkreślił Rosjanin. "Oczywiście niektóre ze stron od czasu do czasu wysuwają kwestię sankcji" - powiedział.

W środę amerykański Departament Stanu podał, że pięciu członków Rady Bezpieczeństwa - USA, W. Brytania, Francja, Rosja i Chiny - oraz Niemcy "dyskutują nad kolejnymi posunięciami" wobec Iranu i zaczynają "rozważać możliwy zarys nowej rezolucji" w związku z kontynuowaniem przez Teheran programu atomowego.

Jak napisano w komunikacie jest to efekt "braku jednoznacznej pozytywnej odpowiedzi Iranu (na pakiet zachęt) i nieprzestrzegania terminów ustalonych przez rezolucję 1805 Rady Bezpieczeństwa". Rzecznik Departamentu Stanu dodał, że mocarstwa "nie mają innego wyboru".

Przedstawiciele krajów "szóstki" porozumieli się w tej sprawie w czasie specjalnej telekonferencji.

Teheran zignorował trzy dotychczasowe pakiety sankcji uchwalone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za odmowę wstrzymania programu atomowego. Uchwalenie czwartej rezolucji może napotkać na opór ze strony Rosji i Chin. Osiągnięcie porozumienia może zająć miesiące, a USA przyznały, że rozmowy są na "początkowym etapie" i nie wyznaczono żadnego terminu.

Zachód podejrzewa, że irański program zmierza do budowy bomby jądrowej, podczas gdy Iran utrzymuje, że jego instalacje nuklearne służą wyłącznie celom pokojowym - produkcji energii elektrycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nie ma porozumienia ws. nowych sankcji dla Iranu