Nie traktuj raportu OECD zbyt poważnie

[BMK]
opublikowano: 09-04-2008, 09:53

Ekonomiści Citibanku uspokajają: choć wydźwięk opublikowanego dziś przez „Rzeczpospolitą” raportu OECD, którego autorzy sugerują możliwość znacznego wzrostu inflacji do około 7 proc. w 2009 r., może być bardzo niepokojący, sytuacja nie wygląda aż tak poważnie, jak mogłoby się wydawać.

- Po pierwsze, raport OECD koncentruje się na szacowaniu modelu ekonometrycznego, służącego do obliczenia stopy bezrobocia nie powodującej zmian inflacji (NAIRU), a nie do prognozowania inflacji. Autorzy raportu zamiast prognozy przedstawili tylko symulację, która pokazuje, co mogłoby się stać z inflacją gdyby kurs złotego utrzymywał się na niezmienionym poziomie, a gospodarka rozwijała się w tempie prognozowanym na jesieni 2007. Niemniej od tego czasu złoty umocnił się o około 21 proc. wobec dolara i 8 proc. wobec euro, a perspektywy globalnego wzrostu uległy wyraźnemu pogorszeniu. Dlatego traktowanie liczb podanych w raporcie OECD jako prognoz tej instytucji wydaje się nadinterpretacją – napisali w biuletynie ekonomiści banku.

Ich zdaniem silny złoty i głębokie spowolnienie zagranicą doprowadzą do osłabienia presji cenowej w kraju i spadku inflacji poniżej 3,5 proc. w 2009 r.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [BMK]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nie traktuj raportu OECD zbyt poważnie