Nie tylko górnicy dostaną czternastkę

opublikowano: 25-11-2014, 00:00

Resort finansów powalczy o drobnych inwestorów kolejnymi krótkimi obligacjami i wyższym oprocentowaniem dwulatek.

Od 1 do 31 grudnia 2014 r. Ministerstwo Finansów i DM PKO Banku Polskiego będą oferować trzecią w historii serię krótkoterminowych obligacji skarbowych (KOS), a więc papierów o terminie wykupu poniżej dwóch lat. Zgodnie ze schematem z poprzednich emisji KOS, marketingowa nazwa Grudniowa 14-tka oznacza 14-miesięczny termin wykupu i progresywne oprocentowanie wynoszące w ostatnim miesiącu 14,14 proc. W skali roku daje to 2,14 proc. Zakup obligacji nie jest obciążony żadnymi opłatami manipulacyjnymi, a kupić można nawet jeden papier. Cena to 100 zł.

— Staraliśmy się zrobić atrakcyjną ofertę, ale udogodnienia dla nabywców mają swoje granice. Oprocentowanie jest dopasowane do obligacji hurtowych i powiększone o pewną marżę, co powoduje, że obecnie jest wyższe od obligacji, którymi obraca się na rynku hurtowym — wyjaśnia 1mld zł Po pozyskaniu takiej kwoty Ministerstwo Finansów wstrzyma sprzedaż Grudniowej 14-tki.

Piotr Marczak, dyrektor departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów. Rynkowa rentowność dwuletnich papierów hurtowych wynosi obecnie 1,9 proc. Ale Grudniowa 14-tka będzie do nabycia również poprzez zamianę. Cena dla tych, którzy zdecydują się przedłużyć pożyczkę, udzielona państwu, wynosi 99,90 zł. Oznacza to, że oprocentowanie w stosunku rocznym wzrasta z 2,14 do 2,23 proc.

— Po raz pierwszy obligacje krótkoterminowe będą oferowane w drodze zamiany. Posiadacze Listopadowej 13-tki będą mogli ją więc zamienić na Grudniową 14-tkę — dodaje Piotr Marczak.

Listopadowa 13-tka to pierwsza emisja KOS, która przed rokiem przyniosła skarbowi państwa 874,3 mln zł, czyli 30 proc. kwoty pożyczonej od drobnych inwestorów w całym 2013 r. Papiery te zaczynają wygasać właśnie z początkiem grudnia 2014 r. Lutowa 7-ka oferowana w 2014 r. wygasła we wrześniu. Wpływy z niej były jednak znacznie niższe — wyniosły 282,2 mln zł. Grudniowa 14-tka, tak jak dwie poprzednie emisje KOS, nie będzie dostępna w ramach IKE.

— Obligacje 14-miesięczne to nie jest produkt przeznaczony do oszczędzania na emeryturę — uzasadnia Piotr Marczak.

Ograniczenie to nie dotyczy papierów dwuletnich (DOS) o stałym oprocentowaniu. Ministerstwo Finansów podwyższy oprocentowanie serii sprzedawanej w grudniu do 2,2 proc. z 2 proc. obecnie. — Ze względu na emisję grudniowej 14-tki podwyższymy oprocentowanie obligacji dwuletnich. Jeśli nic się nie zmieni, to podwyżka będzie jednorazowa, a więc będzie dotyczyć tylko obligacji sprzedawanych w grudniu — tłumaczy Piotr Marczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane