Nie tylko klient indywidualny: Fundusze w firmie

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 17-12-2006, 22:10

Pod pojęciem private equity rozumie się nie tylko słabo zabezpieczone inwestycje w różnego rodzaju obiecujące przedsięwzięcia i firmy.

Pod pojęciem private equity rozumie się nie tylko słabo zabezpieczone inwestycje w różnego rodzaju obiecujące przedsięwzięcia i firmy.

Inwestycje w obiecujące i nowo powstające firmy wydają się szczególnie popularne wśród inwestorów private equity. Wiąże się to z zapotrzebowaniem tychże firm na kapitał. Ich właściciele wnoszą bardzo często do firm jedynie dobry pomysł na biznes i muszą szukać zewnętrznych form finansowania, szczególnie gdy mają w perspektywie lata inwestycji w rozwój produktu i budowę nowych rynków.

Fundusze spółek/aktywów niepublicznych (inaczej — fundusze PE/VC) zapewniają finansowanie takich ryzykownych projektów, o ile istnieje perspektywa na wysoki choć niekoniecznie szybki zwrot zainwestowanych środków.

Znaczenie rynku private equity

W czasach globalizującej się gospodarki fundusze VC/PE na ogół starają się dotrzeć do państw, regionów, branż oraz przedsiębiorstw, które mają przed sobą najwyższe perspektywy rozwoju w przyszłości.

Inwestują w przedsiębiorstwa znajdujące się w różnych stadiach rozwoju, począwszy od faz najwcześniejszych seed, start-up, skończywszy na przedsiębiorstwach „dojrzałych”, „ukształtowanych”.

W chwili obecnej do najpopularniejszych branż wśród funduszy VC/PE możemy zaliczyć szeroko rozumianą branżę IT (internet, oprogramowanie, sprzęt), biotechnologię, energetykę, elektronikę.

Dzięki takiemu podejściu możliwy jest wzrost gospodarczy branż „nowej gospodarki”, który inaczej nie miałby szans na pozyskanie finansowania w tradycyjny sposób, za pośrednictwem systemu bankowego.

Proces inwestycyjny

Przed podjęciem decyzji o kapitałowym zaangażowaniu się w określony projekt fundusz musi szczegółowo zbadać spółkę, otoczenie rynkowe (proces due diligence), a następnie dokonać analizy i wyceny wszystkich rodzajów ryzyka związanych z konkretną inwestycją.

Największą szansę na pozyskanie inwestora w formie funduszu VC/PE mają firmy, które w swojej ofercie mają produkty/usługi lepsze od konkurencji lub produkty/usługi niszowe, specyficzne. Ponadto działają na rozwijającym się rynku, w perspektywicznej branży, dobrą kompetentną kadrę kierowniczą z wizją rozwoju firmy, i gotową realizować przyjętą strategię.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Praktycznie nie ma żadnych ograniczeń w stosunku do wielkości możliwego do pozyskania kapitału — są zarówno fundusze, które angażują nawet pojedyncze miliony złotych, a są też takie, które chętnie inwestują w projekty od 20 do nawet 100 mln zł i więcej.

Istotne jest to, że związek spółki z funduszem PE to małżeństwo z wpisaną klauzulą rozwodową. W porozumieniu z właścicielami ustala się z góry możliwe sposoby wyjścia z inwestycji. Najczęściej odbywa się to poprzez ofertę publiczną IPO albo sprzedaż posiadanego pakietu inwestorowi branżowemu lub „dojrzalszemu” inwestorowi finansowemu — funduszom emerytalnym czy otwartym funduszom inwestycyjnym. Niejednokrotnie łączy się te sposoby — najpierw spółka jest upubliczniana, a następnie akcje są sprzedawane instytucjom finansowym.

Praktykowane są również takie rozwiązania jak wykup menedżerski, wykup przez pozostałych akcjonariuszy/udziałowców.

PE a przedsiębiorca

Pozyskanie inwestora w formie funduszu VC/PE to dla przedsiębiorcy ważna decyzja, która ma znaczenie w kilku płaszczyznach.

Przede wszystkim to wybór określonego sposobu finansowania, którego właściciel prezentuje aktywniejszą postawę niż system bankowy, wymagając konsekwencji w realizacji zaplanowanych działań i osiąganiu założonych wyników.

Jest to również wybór i akceptacja takiej a nie innej strategii na przyszłość — przekształcenie lub ukształtowanie nowej formy prawnej, wejście na giełdę, sprzedaż firmy inwestorowi branżowemu lub nawet czasem fuzja z dotychczasowym konkurentem. n

Korzyści ze współpracy:

Robert Koperczak, Secus

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane