Niebezpieczna prywata

Osobiste urządzenia mogą stworzyć luki w firmowym systemie bezpieczeństwa.

Aż 78 proc. firm pozwala pracownikom na używanie prywatnych urządzeń mobilnych do celów służbowych. Jednocześnie w prawie połowie tych przedsiębiorstw doszło do naruszenia bezpieczeństwa IT, w tym kradzieży danych. Co godne uwagi, niemal wszystkie przypadki utraty poufnych czy ważnych informacji wynikały z jednego: specjaliści i menedżerowie mieli dostęp do korporacyjnej sieci poprzez własne smartfony, tablety i laptopy. Takie wnioski przynosi raport „IT Executives and CEO Survey Final Report”, opracowany przez dostawcę rozwiązań informatycznych Pentacomp.

— Mobilność i konsumeryzacja IT to doskonały sposób na osiągnięcie przez przedsiębiorstwa korzyści. Z tego powodu firmy coraz chętniej wdrażają tego typu rozwiązania. Są to zarówno aplikacje SFA przeznaczone do pracy na urządzeniach przenośnych, jak i systemy klasy ERP, do których dostęp można uzyskać na sprzęcie mobilnym. Tyle że z szansami i możliwościami wiążą się duże zagrożenia — ostrzega Paweł Szember, p.o. dyrektor ds. centrów przetwarzania danych w Asseco Business Solutions.

W konsumeryzacji prym wiedzie sektor TMT (technologie, media, telekomunikacja), który z definicji jest najbardziej świadomy zagrożeń czyhających na biznes w cyberprzestrzeni. Niestety — według badania „2011 TMT Global Security Study” zrealizowanego przez Deloitte — połowa spółek z tej branży ponosi zbyt niskie wydatki na bezpieczeństwo informatyczne. Jak łatwo się domyślić, w innych gałęziach gospodarki jest z tym dużo gorzej.

Więcej w archwium PB>>

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Niebezpieczna prywata