Niech komornik nie pyta o konto pracownika

opublikowano: 24-08-2015, 22:00

Gdy egzekucja długu jest prowadzona z wynagrodzenia, to pracodawca przekazuje pieniądze wierzycielowi — przypomina GIODO.

Komornik nie ma ani obowiązku, ani prawa znać numeru rachunku bankowego dłużnika, wobec którego prowadzi egzekucję z wynagrodzenia za pracę. Nie może żądać takiej informacji od jego pracodawcy — wyjaśniają eksperci z biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) w związku z pytaniami w tej sprawie. Przepisy nie uprawniają komornika do takich żądań.

Według GIODO podstawę prawną do przetwarzania przez komornika danych osobowych dłużnika na potrzeby prowadzonego postępowania egzekucyjnego stanowią kodeks postępowania cywilnego (k.p.c.), ustawa o komornikach sądowych i egzekucji oraz rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie czynności komorników.

Ze wspomnianego kodeksu wynika, że w celu zajęcia wynagrodzenia za pracę komornik wzywa pracodawcę, aby w ciągu tygodnia: przedstawił za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie, zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielenie jego dochodu z wszelkich innych tytułów (art. 882 par. 1 k.p.c.).

Ponadto wzywa pracodawcę, aby podał, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi, oraz w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożył oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podał, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

Kodeks jednocześnie nakłada na pracodawcę obowiązek niezwłocznego zawiadomienia komornika oraz wierzyciela o każdej zmianie tych okoliczności (art. 882 par. 2 k.p.c.).

Ponadto GIODO przypomina, że komornik powinien wezwać pracodawcę, aby nie wypłacał pracownikowi (dłużnikowi) żadnego wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia egzekucyjnego (art. 881 par. 3 k.p.c.). Powinien on wypłacać zajęte pieniądze bezpośrednio wierzycielowi egzekwującemu i zawiadomić komornika o pierwszej wypłacie.

Pracodawca może przekazywać je komornikowi wtedy, gdy do wynagrodzenia jest skierowana jeszcze inna egzekucja lub dopiero zostanie w dalszym toku postępowania egzekucyjnego, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich egzekwowanych świadczeń wymagalnych.

W ocenie GIODO udostępnianie przez pracodawcę informacji o numerze rachunku bankowego nie wynika z żadnych norm prawa kształtujących obowiązki komornika. Ustawodawca uznał pozyskiwanie przez komornika numeru konta dłużnika za zbędne do prowadzenia egzekucji z wynagrodzenia za pracę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane