Niedosłyszenie jest ułomnością

opublikowano: 07-03-2012, 00:00

GOSPODARKA A POLITYKA

Bezpośredniego związku między tempem wzrostu gospodarczego a liczbą rozmaitych forów i kongresów nie da się ustalić. W każdym razie w Polsce trwa wysyp takich inicjatyw. Spośród najważniejszych trzeba wymienić zarówno weteranów, takich jak elitarne Forum Ekonomiczne w Krynicy- -Zdroju czy kameralne Forum Gospodarcze w Toruniu, jak i młodzieniaszków — masowy Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach czy najnowszy Polski Kongres Gospodarczy w Warszawie. Notabene aż się prosi, by organizatorzy przynajmniej tych głównych zdobyli się na elementarną koordynację kalendarzową.

Obserwując takie inicjatywy od lat, zawsze zastanawiam się nad ich efektywnością. Niestety, wciąż niski pozostaje poziom przekładania się wniosków z wymiany myśli na konkretne decyzje, nie tyle biznesowe, ile polityczne, tworzące warunki dla przedsiębiorczości. Podczas Forum Gospodarczego w Toruniu potwierdzono oczywistą konieczność budowania transgranicznych więzi systemowych — ale co dalej? Z kolei na otwarcie Polskiego Kongresu Gospodarczego w stolicy cała drużyna byłych premierów postulowała zwiększenie konkurencyjności gospodarki. Słuchaczom zabrakło jednak ich autorefleksji: Gdy byłem decydentem, to dla poprawy konkurencyjności zrobiłem to i to…

Potencjał kongresów i forów jest ogromny, ale wciąż głównie teoretyczny. Choć teprezentanci aktualnej ekipy rządzącej są na nich obecni, cierpi ona na niedosłyszenie i nie przeszczepia kreatywnych wniosków do projektów ustaw. Duże biznesowe zgromadzenia służą władzy głównie do transmisji złotych myśli w dół. Symbolem tego zjawiska do dziś pozostaje słynna deklaracja premiera Donalda Tuska z roku 2008 z Krynicy, wymyślona podczas jazdy na forum, że Polska planuje wejście do Eurolandu w roku… 2011.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane