Niełatwo stworzyć park w blokowisku

opublikowano: 20-05-2018, 22:00

Zieleń miejska Nawet z 12 mln zł dotacji zazielenienie betonowych Ratajów to ambitne przedsięwzięcie. Poznań jednak się nie poddaje

16 ha — taką powierzchnię ma mieć Park Rataje. To jedno z najbardziej ambitnych „zielonych” przedsięwzięć w historii Zarządu Zieleni Miejskiej Poznania. Będzie to największy park miejski zaplanowany i wybudowany w Polsce od podstaw po 1989 r. Problem w tym, że przed przełomem politycznym krajobraz tych terenów był ikoną swoich czasów — budowano tu osiedla z wielkiej płyty, prężnie działała też Wytwórnia Prefabrykatów Betonowych, która zniszczyła lokalne środowisko. Obecnie teren jest rewitalizowany. —

DROGA ZIELEŃ: Budowa parku w Poznaniu, jedno z największych „zielonych” przedsięwzięć w Polsce, ma kosztować łącznie około 21 mln zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wykupu ziemi od właścicieli prywatnych gruntów, które miasto musi pozyskać, żeby zrealizować swoją wizję.
Zobacz więcej

DROGA ZIELEŃ: Budowa parku w Poznaniu, jedno z największych „zielonych” przedsięwzięć w Polsce, ma kosztować łącznie około 21 mln zł. Do tego trzeba doliczyć koszty wykupu ziemi od właścicieli prywatnych gruntów, które miasto musi pozyskać, żeby zrealizować swoją wizję. fot.Poznańskie Inwestycje Miejskie

Ta ziemia była całkowicie zurbanizowana — mówi Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu.

Sporne działki

Rekultywacja terenów trwa od 10 lat, ale roboty budowlane związane z realizacją parku rozpoczęły się dopiero w ubiegłym roku. Wszystkie prace realizowane są stopniowo na wydzielonych obszarach (zakończono je na 70 proc. powierzchni parku). Przywrócenie zieleni to jednak niejedyny problem — duża część terenów, na których miasto zaplanowało park, należy do prywatnych właścicieli.

— Niektóre prywatne tereny już udało nam się odzyskać, ale nie wszystkie. To nie jest łatwe zadanie, bo niektórzy właściciele mogą mieć inne plany wobec tych działek — mówi Tomasz Lisiecki.

 

Dwa lata temu miastu udało się pozyskać dotację na realizację projektu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). To był przełom — niemal od razu ogłoszono przetarg na wykonawcę robót budowlanych i inżyniera kontraktu (prace rozpoczęły się maju 2017 r.). Realizację inwestycji powierzono spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie. Całkowitą wartość projektu oszacowano na 21,37 mln zł, a dofinansowanie wyniosło 11,88 mln zł (pieniądze przyznano w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).

Na terenie 18 ha miasto zaprojektowało zieleń, stopniowo buduje infrastrukturę sportowo-rekreacyjną, ścieżki rowerowe, chodniki, fontanny. W przyszłości będzie tu też wiele atrakcji dla mieszkańców — parkur, street workout, otwarte siłownie. Już dzisiaj przy niektórych pasmach zieleni można przysiąść na ławce i rozegrać partię szachów na murowanych stolikach do gry. W planach jest też odtworzenie linii wąskotorowej kolejki oraz infrastruktury uzupełniającej i elektrycznej (a także budowa skansenu Średzkiej Kolei Powiatowej). Powstanie też terenowy park rowerowy, „ogród zmysłów” i aleja drzew pamięci.

Zielone miliony

Budowa i rekultywacja parków to dzisiaj jeden ze sposobów walki samorządów o poprawę jakości środowiska w miastach. Budżet działania 2.5. Poprawa jakości środowiska miejskiego (II osi priorytetowej Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-20), którym zarządza NFOŚiGW, to 1,1 mld zł (z unijnego Funduszu Spójności). Dotychczas fundusz podpisał już z samorządami 144 umowy, przyznając 728 mln dotacji w ramach czterech naborów. Wśród nich jest m.in. Warszawa, która odnowi trzy parki o symbolice historycznej, i Konin, który rekultywuje dzikie kąpieliska. Obecnie NFOŚIGW prowadzi kolejny nabór, w którym można uzyskać wsparcie dla dwóch typów inwestycji. 100 mln zł czeka na samorządy, które chcą rekultywować zanieczyszczone i zdegradowane tereny (pieniądze przeznaczone są głównie dla Śląska), a kolejne 20 mln zł — na inwestycje w rozwój terenów zielonych w miastach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu