Niełatwy rok przedsiębiorców

opublikowano: 14-01-2013, 00:00

Ostra statuetka Wektora obrazuje jego przesłanie. To symbol losu polskiego przedsiębiorcy, twardo przedzierającego się ku przyszłości, ale zarazem obciążonego bagażem najrozmaitszych przeszkód biurokratycznych i prawnych

Coroczny bal Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej od początku wędruje po warszawskich nowych hotelach i innych prestiżowych obiektach. Poprzedni jako zwiastun EURO 2012 zlokalizowany został na nieukończonym jeszcze Stadionie Narodowym.

W minioną sobotę zaś jedenastą już galę przyjął pod swoją kopułę znakomicie odrestaurowany budynek Ufficio Primo, obecnie znajdujący się na topie stołecznej listy architektonicznych przebojów. Kapituła Pracodawców RP przyznaje Wektory, a także rzadkie Superwektory, za najbardziej wartościowe osiągnięcia gospodarcze oraz tworzenie klimatu sprzyjającego przedsiębiorczości. Co istotne — stosuje rozróżnienie, większość statuetek otrzymują personalnie menedżerowie, ale honorowane są także instytucje lub przedsięwzięcia. Zamieszczona obok lista (z jednym Wektorem od czytelników „PB”) utrzymuje taki mieszany charakter.

Ostra statuetka Wektora obrazuje jego przesłanie. To symbol losu polskiego przedsiębiorcy, twardo przedzierającego się ku przyszłości, ale zarazem obciążonego bagażem najrozmaitszych przeszkód biurokratycznych i prawnych. Nie inaczej było w niełatwym roku 2012. Ciekawostką stał się wektor dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który rok wcześniej od czytelników „PB” otrzymał… Malinę! To dowód, że instytucja może się zmieniać o 180 stopni, ba, a nawet o całe — jak to padło w czasie sobotniej gali — 360 stopni…

WEKTORY 2012 PRACODAWCÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Piotr Chajderowski, prezes OT Logistics Szczecin — za twórczą realizację planu dynamicznej rozbudowy i biznesowy sukces w branży spedycyjno-logistycznej.

Wojciech Inglot, prezes Inglot Przemyśl — za międzynarodową ekspansję firmy oraz udowodnienie światu, że w Polsce w parze z innowacjami może iść piękno.

Zbigniew Komorowski, przewodniczący rady nadzorczej Bakoma Warszawa — za obdarowywanie Polaków „dobrą energią mleczną” i wysoki poziom innowacyjności.

Jan Mroczka, prezes Rank Progress Legnica — Przedsiębiorca Roku 2012 czytelników „PB” (czytaj na str. 2).

Eugeniusz Szymonik, prezes Mobilis Warszawa — za konsekwentną realizację nowoczesnej strategii rozwoju drogowego transportu publicznego.

Brent Wilton, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Pracodawców w Genewie — za skuteczne wprowadzanie jej do struktur podejmujących decyzje kluczowe dla światowego biznesu.

Herbert Wirth, prezes KGHM Polska Miedź Lubin — za przeprowadzenie największego w historii Polski przejęcia, dzięki któremu koncern stał się potentatem globalnym.

Państwo w państwie, program telewizji Polsat — za odwagę w piętnowaniu nadużywania prawa przez urzędników oraz wydobywanie na światło dzienne przypadków korupcji i nepotyzmu.

Układ zamknięty, film fabularny w reż. Ryszarda Bugajskiego — za odwagę w dążeniu do przedstawienia prawdy o problemach przedsiębiorców oraz za upór, dzięki któremu realizacja filmu stała się możliwa.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

— za uruchomienie platformy usług elektronicznych i udowodnienie, że administracja publiczna może wprowadzać narzędzia nowoczesne i przyjazne dla obywatela.

SUPERWEKTOR 2012

Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, były premier, wicepremier i minister finansów.

WYRÓŻNIENIE ZA CAŁOKSZTAŁT:

Profesor Marek Belka dołączył do uhonorowanych statuetką Superwektora w poprzednich latach innych premierów oraz prezesów banku centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Niełatwy rok przedsiębiorców