Niemcy: pierwszy raz ponad 100 EUR za 1 MWh

opublikowano: 13-09-2021, 15:32

Europejska benchmarkowa cena energii przekroczyła w poniedziałek po raz pierwszy 100 EUR za 1 MWh.

Cena energii elektrycznej w przyszłym roku w Niemczech wzrosła w poniedziałek o 4 proc. do 100,10 EUR za 1 MWh na European Energy Exchange.

fot. Andrzej Bogacz / FORUM
fot. Andrzej Bogacz / FORUM

W Niemczech ceny energii elektrycznej na przyszły rok niemal podwoiły się od początku 2021 roku w związku z globalnym wzrostem popytu, wynikającym z wychodzenia gospodarek z kryzysu spowodowanego przez pandemię. Gaz ziemny zdrożał w tym samym czasie trzykrotnie, a rezerwy węgla w europejskich portach są najniższe dla tej pory roku od pięciu lat co spowodowało, że jest najdroższy od dekady. Prawa do emisji dwutlenku węgla notowane na ICE Endex są o 89 proc. droższe niż na początku roku.

W poniedziałek wzrosły także ceny energii w kontraktach krótkoterminowych, co spowodowane jest niską produkcją elektrowni wiatrowych w Europie. Na rynku Niemiec cena energii z dostawą na przyszły dzień osiągnęła najwyższy poziom od 2007 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane