Czytasz dzięki

Niemcy potrzebują 260 tys. imigrantów rocznie

opublikowano: 12-02-2019, 09:40

Nawet przy emeryturze w wieku 70. lat oraz wyższej liczbie narodzin niemiecki rynek pracy nie poradzi sobie bez siły roboczej z zagranicy, wynika z badania przeprowadzonego przez Bertelsmann Stiftung.

By zaspokoić zapotrzebowanie gospodarki na pracowników, w ciągu kolejnych 40 lat Niemcy będą potrzebowały przynajmniej 260 tys. imigrantów rocznie. Bez migracji do 2060 r. podaż pracy zmniejszy się o około 16 mln osób (tj. o prawie jedną trzecią) ze względu na starzenie się społeczeństwa, piszą naukowcy.

Przy określaniu liczby imigrantów uwzględniono również potencjał siły roboczej mieszkającej w Niemczech. Uwzględniono już wyższy wskaźnik urodzeń oraz rosnący udział kobiet i mężczyzn w rynku pracy.

- Ale nawet jeśli mężczyźni i kobiety pracowaliby równie długo i wprowadzono by wiek emerytalny 70 lat, zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników nie mogłoby być zaspokojone z zasobów krajowych - pisze fundacja Bertelsmann Stiftung, która zleciła badanie. Dane opierają się na obliczeniach Instytutu Badań nad Zatrudnieniem (IAB) i Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Coburgu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy