Niemcy rozczarowali, Austriacy zaskoczyli

Przemek Barankiewicz
05-11-2004, 00:00

Monachijski HVB wypracował ledwo 6 mln EUR zysku kwartalnego, jego wiedeńska spółka zależna — 25 razy więcej.

HVB, drugi na liście największych niemieckich banków, znowu rozczarował rynek zyskiem kwartalnym. W całkowicie odmiennych nastrojach są udziałowcy banku BA CA, zależnego od HVB. Akcje Austriaków na giełdach w Wiedniu i Warszawie są najdroższe w historii. Analitycy oczekiwali, że monachijski bank zamknie trzeci kwartał zyskiem netto 57 mln EUR. Skończyło się na 6 mln EUR i wycofaniem się z prognozy 1,4 mld EUR zysku operacyjnego w całym 2004 r. Kurs banku na frankfurckiej giełdzie nie zareagował.

— Wyniki są złe, ale od dawna nie wierzyliśmy w prognozy HVB — komentuje Konrad Becker, analityk z Merck Finck.

Dieter Rampl, prezes HVB, obiecał, że na początku przyszłego roku przedstawi nowy plan oszczędnościowy dotyczący niemieckich operacji. W trzecim kwartale ta część grupy przyniosła 21 mln EUR strat.

Prezes przyznaje, że nie ma planów odkupu akcji BA CA upublicznionych przed rokiem. Nie wyklucza jednak takiej opcji. Pokusa jest duża, bo wyniki Austriaków są imponujące: 151 mln EUR kwartalnego zysku netto wobec prognozowanych 138 mln EUR. To skłoniło spółkę do podwyższenia rocznych prognoz zysku brutto z 750 do 800 mln EUR.

Analitycy tłumaczą dobre wyniki efektami inwestycji BA CA w jedenastu krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Motorem napędowym grupy pozostaje polski Bank BPH, który poprawił zysk o 68 proc. Nic dziwnego, że BA CA nasila ekspansję w regionie. Najnowszym nabytkiem jest Hebrosbank, dziesiąty bank Bułgarii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Niemcy rozczarowali, Austriacy zaskoczyli