Niemcy są bardziej skłonne do kompromisu

MWIE, BLOOMBERG.COM
opublikowano: 28-05-2012, 00:00

EUROOBLIGACJE

Choć Niemcy nadal odrzucają możliwość wprowadzenia euroobligacji, to jednak kanclerz Angela Merkel może zgodzić się na złagodzone rozwiązania — wynika z informacji Agencji Bloomberg. Program wspólnej odpowiedzialności państw członkowskich za długi ma polegać na stworzeniu specjalnego funduszu, który skupowałby zobowiązania dłużników w celu ich umorzenia. Kraje, którym by pomagał, przyjęłyby konstytucyjne zobowiązania do przeprowadzenia reform.

To efekt krytyki oficjalnego stanowiska Niemiec przez SPD i Zielonych. Opozycyjnym partiom nie podoba się to, że kanclerz Angela Merkel przedkłada oszczędności nad działania wspierające wzrost gospodarczy. Koalicja czuje na plecach oddech rywali. Majowe wybory w Północnej Nadrenii-Westfalii przyniosły kolejną w ostatnich miesiącach przegraną rządzących. — Ten pomysł to trzecia droga w walce z kryzysem zadłużenia. Euroobligacje mają w Niemczech fatalną prasę i dlatego są nie do zaakceptowania. Propozycja funduszu jest zdecydowanie warta uwagi — uważa Peter Bofinger, profesor ekonomii na uniwersytecie w Wurzburgu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, BLOOMBERG.COM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niemcy są bardziej skłonne do kompromisu