Niemcy: Twitter pozwany za nieusunięcie antysemickich wpisów

skib/, Bloomberg
opublikowano: 25-01-2023, 16:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Organizacje HateAid i Europejska Unia Studentów Żydowskich (EUJS) złożyły w Niemczech pozew przeciwko Twitterowi w sprawie antysemickich postów, które pomimo zgłoszeń nie zostały usunięte - przekazał Bloomberg.

Fot. Jeremy Bezanger/Unsplash

Pozew złożono w środę przed berlińskim sądem. Organizacje domagają się w nim od władz Twittera, żeby wyjaśniły dlaczego moderatorzy odrzucili zgłoszenia dotyczące sześciu wpisów o wydźwięku antysemickim. W jednym z tweetów negowano Holokaust, co w świetle prawa niemieckiego jest przestępstwem.

Wszystkie posty zostały opublikowane po 27 października, czyli po tym jak doszło do przejęcia Twittera przez Elona Muska.

HateAid i EUJS dążą do ustalenia, czy użytkownicy mają prawo do egzekwowania drogą sądową zasad regulaminu platformy. Uzasadniły, że dzięki temu w przyszłości możliwe byłoby wnoszenie pozwów o usuwanie szkodliwych treści.

Od momentu wykupienia firmy, miliarder nadzorował zwolnienia ok. 5 tys. z 7,5 tys. pracowników giganta mediów społecznościowych. Radykalne cięcia kadrowe przeprowadzono również w zespole ds. zaufania i bezpieczeństwa, który zajmuje się moderacją treści m.in. pod kątem mowy nienawiści. Zlikwidowano również co najmniej kilkanaście miejsc pracy w zespołach ds. polityki dezinformacyjnej z siedzibami w Dublinie i Singapurze, jak poinformował Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane