Czytasz dzięki

Niemcy wybierają nowy parlament

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-09-2005, 11:08

O godzinie 8.00 rano w niedzielę w Niemczech rozpoczęły się wybory, w wyniku których powołany zostanie nowy skład parlamentu - Bundestagu.

O godzinie 8.00 rano w niedzielę w Niemczech rozpoczęły się wybory, w wyniku których powołany zostanie nowy skład parlamentu - Bundestagu.

    Lokale wyborcze czynne będą do godz.18.00. Bezpośrednio po ich zamknięciu poznamy wyniki pierwszych sondaży tzw. exit poll.

    Do głosowania uprawnione są 62 miliony obywateli tego największego państwa Unii Europejskiej i głównego partnera Polski. Od ich decyzji zależy podział 598 miejsc w parlamencie i kształt przyszłego rządu. O mandaty ubiega się 25 partii.

    Od 1998 r. w Niemczech rządzi koalicja SPD-Zieloni z kanclerzem Gerhardem Schroederem na czele. 61-letni socjaldemokrata ubiega się po raz trzeci o fotel szefa rządu. Jego rywalką jest o dziesięć lat młodsza Angela Merkel, kandydatka na kanclerza z ramienia partii chadeckich CDU i CSU, popierana przez liberalną FDP.

    Instytuty badania opinii publicznej przewidują wyrównaną walkę między dwoma rywalizującymi ze sobą blokami politycznymi - chadekami i liberałami oraz socjaldemokratami, Zielonymi i Partią Lewicy. Z ostatnich sondaży wynika, że CDU/CSU i FDP uzyskały na finiszu minimalną przewagę nad rywalami.

    Decyzję o skróceniu o rok kadencji parlamentu i rozpisaniu przedterminowych wyborów podjął 21 lipca prezydent Niemiec Horst Koehler na wniosek Schroedera. Po klęsce SPD 22 maja w wyborach do lokalnego parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii kanclerz doszedł do wniosku, że utracił poparcie swej partii oraz klubu parlamentarnego socjaldemokratów dla wdrażanej od 2003 r. polityki reform. Jego zdaniem, w tej sytuacji to wyborcy powinni zdecydować o dalszym kierunku rozwoju kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane